GOES Fabrieken: Drie bierbrouwerijen Vier hoedenmakerijen Olijmolens Een pelmolen Een lijnbaan Twee meêstoven Een loijerij Zoutketen Een chocolaadfabriek Drie linnen- en waschblekerijen Waarvan op den 4en Julij bezigtigd de loijerij.69 Landbouw, handel en scheepvaart: Zie deswegens hetgeen hiervoren onder Zuid-Beveland is vermeld. Gecommuniceerde bijzonderheden: Dat de nieuwe haven der stad zeer ondiep is, en uit hoofde van de aanslikking der kom niet kan geschuurd worden; daar aan den anderen kant deze schuring ook nadelig zoude zijn, om reden dat de plaat, welke voor de haven ligt, en dezelve bijna sluit, daardoor meerder zoude aangroeien.70 Dat voor deze haven de wijd uitgestrekte schorren liggen, welke dit eiland bij laag water met dat van Wolfaartsdijk verbinden, en meer dan 3000 gemeten groot zijn.71 Dat op dezelve vele schapen weiden. Dat het getal der zoutketen sedert eenige jaren zeer verminderd is, en welke keten, indien de verbetering der haven niet spoedig wordt geëffectueerd, geheel zullen vervallen.72 Dat de keten haar zout in Zeeland en Holland debiteren. Dat, hoezeer de schorren aan het noordergedeelte van het eiland aan- slikken, het tegendeel echter aan de zuidzijde plaats heeft, alwaar men niet dan met vele moeite het land tegen het afnemen beveiligt. Correspondenten: Dominicus, Schout en Secretaris te Ierseke73 Hendrik Hamer, Secretaris te Kloetinge C. Dominicus te Goes74 Vertrokken van den Iersekerdam en gearriveerd te Tholen den 6en Julij. THOLEN 137

Archief | 1978 | | pagina 195