LAND VAN THOLEN Fabrieken: Een bierbrouwerij te St. Maartensdijk Een dito te Stavenisse Meêstoven Landbouw: De voorname voordbrengsels van den grond zijn mede, vlas, tarw, paardebonen, gerst, koolzaad, aardappelen; ook eenige haver en witte bonen. Handel en scheepvaart: De produkten des lands worden naar Holland verzonden; voorheen ook naar Middelburg, toen aldaar door Staats-Vlaanderen de markt bloeide. Gecommuniceerde bijzonderheden: Dat de gronden hier alleen uit klei bestaan. Dat de boerderijen van 120, 150 en ook van 200 gemeten zijn, en de prijs in koop 220- tot 240- per gemet is, en in huur 13 a 14 guldens. Dat men om de 7 jaren braakt; de braak zesmaal wordt omgeploegd en ten zevenden male voor de zaaivoren. Dat in de twee laatste jaren der huur geen vlas of meê mag gebouwd worden. Dat het daggeld der arbeiders des zomers 1 gulden en des winters 10 a 12 stuivers is. Dat de vlasboeren uit het Overmaasche in Zeeland komen zaijen, en tegen St. Jan den prijs bedingen; dat, wanneer het vlas geplukt is, hetzelve naar 't Overmaasche, vooral naar Puttershoek wordt verzon den, om geroot en gehekeld te worden. Dat er onder Stavenisse enkele lieden zijn, die elk omtrend zes ge meten vlas winnen en zelfs roten en hekelen; terwijl sommigen vlas sponnen voor eigen linnen, doch dat dit in onbruik raakte. Dat er vele kreken op het eiland zijn, alsook kleine poeltjes, die tus- schen de polders liggen, waarvan men verzekert, dat het water niet kan worden afgeleid; dat deze poeltjes worden genoemd karrevelden, ook dijkputten, waaruit specie voor de binnendijken koomt; terwijl wanneer er gebrek aan is, dezelve van den zeekant wordt gehaald. Dat digt onder Tholen thans twee gemet papaver gezaaid is. Dat onder Anneland en Oud Vossemaar schorren gevonden worden, welke omtrend 3000 gemeten bedragen, en verpagt zijn, gedeeltelijk voor schapen en ook voor vee; welk land men oordeelt dat met voor deel zou kunnen worden bedijkt. 138

Archief | 1978 | | pagina 196