De Statenzaal in de 19de eeuw a. De tijd vóór de laatste verbouwing b. De verbouwing uit 1852. Het aanbrengen van een tribune c. De laatste fase vóór de restauratie eind 19de eeuw d. Droevige toestand van de wandtapijten Slotbeschouwing Literatuur Noten Bijlagen 1-4 en A-U Termenlijst Verklaring van de afbeeldingen Verklaring van de bouwkundige tekeningen Afbeeldingen Bouwkundige tekeningen INLEIDING De Staten van Zeeland hebben van oudsher vergaderd in een van de mooiste gebouwencomplexen van ons land namelijk de Abdij van Middelburg. Deze befaamde groepering van bouwwerken heeft een lange geschiedenis achter de rug. Wanneer wij ons verdiepen in deze historie blijkt echter dat maar weinig gegevens uit de vroegste tijden voorhanden zijn. Het feit dat de unieke bibliotheek met charters en andere documenten van onvervangbare waarde in het jaar 1492 ver loren is gegaan vormt hier één van de problemen. Niet alleen omtrent de oudste geschiedenis is weinig bekend. Hetzelfde geldt tot op zekere hoogte voor de tijden nadien. Daarbij moeten wij niet vergeten, dat de belangstelling voor het verleden van onze grote monumenten en ook voor de andere voorwerpen van geschiedenis en kunst eigenlijk van betrekkelijk recente datum is. Het valt te betreuren, dat enkele kansen tot het doen van een grondig bouwhistorisch onderzoek niet benut werden op de manier zoals wij dat achteraf graag zouden hebben gezien bij voorbeeld bij de restau ratie, die aan het einde van de 19de eeuw plaats vond onder leiding van architect J.A. Frederiks. Hierbij dient opgemerkt, dat de instel ling die men toen veelal had ten opzichte van het restaureren van oude bouwwerken voor onderzoek en documentatie niet bevorderlijk was. De restaurateurs namen al gauw genoegen met een vorm, die door hen aannemelijk werd geacht. In de periode 1886-1910 is maar weinig in foto, tekening of beschrijving vastgelegd van hetgeen suc- 2

Archief | 1978 | | pagina 20