cessievelijk aan het licht kwam. Wel publiceerde P.K. Dommisse in 1904 over de Abdij een bijdrage als onderdeel van een grotere studie.1 Uit de weinige geschriften, die over de bouwgeschiedenis van de Abdij verschenen zijn, blijkt ook dat in het tijdperk tussen 1886 en het uit breken van de Tweede Wereldoorlog geen diepgaand onderzoek in gesteld werd. De brand op 17 mei 1940 verwoestte bijna het gehele complex. De gelegenheid tot het doen van onderzoek heeft zich toen wederom voorgedaan. Er heeft toen een bouwkundig-historisch onderzoek plaats gehad, waarvan de resultaten zijn neergelegd in een (niet ge publiceerd) voorlopig verslag (1944), dat de basis vormde voor een aantal suggesties inzake het herstel der gebouwen.2 Er wordt hierin maar weinig aandacht besteed aan de veranderingen in de Abdij gebouwen nadat deze als regeringscentrum gingen fungeren. De reden was waarschijnlijk, dat deze veranderingen kunsthistorisch van minder belang geacht werden. In dit artikel zal getracht worden deze leemte wat op te vullen. Een markant punt als de oude Statenzaal, als vergaderzaal het centrum van de Zeeuwse regeringsgebouwen, kan in de geschiedenis van de Abdij van Middelburg niet gemist worden. Dit is dan ook de reden om aan deze zaal aandacht te besteden. Na een introductie zal de behandeling voornamelijk geconcentreerd worden op drie hoofdmomenten in de geschiedenis. Het gaat daarbij om een ingrijpende verbouwing 1678-1679, een opknapbeurt in 1784- 1785 en tenslotte de laatste belangrijke verbouwing in 1852. De voor naamste gebeurtenissen uit de andere perioden in de ruim drie eeuwen omvattende historie van deze vergaderruimte zullen ook de revue passeren. Op deze wijze zullen wij ons enigermate een voorstelling kunnen vormen van de omgeving waarin de Statenleden bijeen kwamen. Tot ver buiten Nederlands grenzen dankt de oude Abdij van Middel burg haar bekendheid aan de beroemde tapijten, die de wanden van de zaal bedekten. In de laatste honderd jaar zijn hierover enige publi caties verschenen, waarvan de volgende genoemd worden: In het jaar van het eeuwfeest van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen (1869) kwam het boek uit van Mr. J. van de Graft, "De tapijt- fabrieken der XVIe en XVIIe eeuw", waarin een historische beschrij ving voorkomt van de Statenzaaltapijten. In hetzelfde jaar verscheen het "Album der tapijtbehangsels in de Abdij te Middelburg" met zeven kopergravures, door Ch. Onghena te Gent, opgedragen aan Zijne Majesteit Koning Willem III. Een zeer belangrijk boekwerk is het uit voerige proefschrift van Mevrouw G.T. van Ysselsteyn uit 1936, ge titeld "Geschiedenis der tapijtweverijen in de Noordelijke Nederlan den", waarin deze tapijten de aandacht krijgen die zij in alle opzichten 3

Archief | 1978 | | pagina 21