Hohenlohe namens Philips Willem aanspraak maakte op de plaats van Eerste Edele zag Maurits zich genoodzaakt zijn recht op verte genwoordiging aan het Markiezaat van Vlissingen en Veere te ont lenen. De steden verklaarden echter uitdrukkelijk dat de plaats van Eerste Edele aan geen huis, plaats of familie was verbonden en slechts op grond van verdiensten aan de Oranjes was toegekend. In de tijd van de Republiek der Verenigde Nederlanden, dus tot 1795, met de onderbrekingen in de stadhouderloze tijdperken, hebben de Prinsen van Oranje, die ook stadhouder van Zeeland (en van andere gewesten) waren, het eerste-edeleschap via een vertegenwoordiger in de Staten uitgeoefend. Nu een enkele opmerking over het aandeel van de steden in het poli tieke bestel. In 1572 kiezen Vlissingen, Veere en Zierikzee (de laatste stad is in 1576 nog in handen van Spaanse troepen) de zijde van de Prins, waarna Middelburg in 1574 na een beleg ook naar de Prins overgaat. In het deel Zeeland dat aan de zijde van de Prins staat, ver schijnen in 1574 Staten van Zeeland. Daarin worden de plaatsen van de bisschop van Middelburg en de landsheer Philips II ingenomen door Veere en Vlissingen. Verder heeft in die Staten Zierikzee een plaats en spoedig ook Middelburg. Als gevolg van de Pacificatie van Gent worden de eilanden Zuid-Beveland en Tholen met de steden Goes en Tholen, welke de landsheer trouw gebleven waren, in 1577 herenigd met het deel van Zeeland dat aan de zijde van de Prins staat. Van 1577 af fungeren er weer Staten van Zeeland voor het gehele gewest. Veere en Vlissingen, vóór het begin van het verzet in 1572 niet in de Staten vertegenwoordigd, maken er deel van uit. Reimerswaal verschijnt in 1577 en 1578 nog in de Staten, maar is daarna niet meer opgekomen, een gevolg van de neergang van de stad in de strijd tegen het water. Tijdens de Republiek is de samenstelling van de Staten van Zeeland in protocollaire volgorde: Eerste Edele (afwezig in een gedeelte van het eerste en in het tweede stadhouderloze tijdperk), Middelburg, Zierik zee, Goes, Tholen, Vlissingen en Veere. De Staten zijn dan het cen trale regeringslichaam van Zeeland. Uit de samenstelling blijkt, dat de steden in de Staten een zeer belangrijke rol spelen. Voor verdere bijzonderheden over de Staten van Zeeland verwijs ik naar de in de literatuurlijst vermelde werken. Samenstelling van het Statencollege De Staten hadden een zaal, die alleen voor hun vergaderingen werd gebruikt. In het voorgaande hebben wij gemeld, dat in de Statenver gaderingen zitting hadden de Eerste Edele (of diens representant) en 10

Archief | 1978 | | pagina 28