19 Voorts werd het interieur van de Statenzaal aan de mode van de tijd aangepast. Afbeeldingen zijn ook hier niet meer bewaard gebleven maar uit de wel bewaard gebleven rekeningen kan het nodige worden opgemaakt voor wat betreft het decoratieve beeldhouwwerk, kleuren en verguldsel, meubilair en kleuren van de stoelbekleding. Ook zijn door de rekeningen de namen bekend van degenen, die bij deze be langrijke vernieuwing betrokken waren. Het hoofdaandeel werd ge leverd door een Middelburgse beeldsnijder Jacob der Kinderen. Het meubilair kwam uit Den Haag. Voor het steenhouwerswerk van de poort werden Antwerpenaren ingeschakeld. In de volgende paragrafen zullen nadere bijzonderheden ter sprake komen. De passages uit di verse notulen (bijlagen 1 en 2) zullen worden vermeld en toegelicht. Het verloop van de verbouwing zal aan de orde komen; nadere ge gevens, en ook de uitvoerende kunstenaars en ambachtslieden, zullen worden vermeld.23a 1Plannen voor een nieuwe inrichting Uit de notulen blijkt over de plannen en het verdere verloop het vol gende: De Staten belastten op 24 oktober 1671 Gecommitteerde Raden met de taak de "meubilen" te vernieuwen. Dit betreft de aankleding van de vergaderruimte en een betere accommodatie voor de bijeen komsten. Er mocht zelfs uitgekeken worden naar een ander groot ap partement, als dit de zaak ten goede zou komen, maar zover is men niet gegaan. Bij het opknappen van de Statenzaal waren ook de an- nexen betrokken. Natuurlijk moest ook gelet worden op spaarzaam heid bij de uitgaven, die dit alles met zich mee zou brengen. Men zou verwachten, bij deze belangrijke opdracht, dat in de volgende jaren, dus van de laatste maanden van 1671 af, in de notulen van de vergaderingen van Gecommitteerde Raden het nodige zou zijn te vinden over de wijze waarop de vernieuwingen hebben plaats gevon den. Niets van dit alles. Ook geen woord in de notulen van de Staten vergaderingen zelf. Gedurende vele jaren wordt over deze kwestie niet gerept. Wat is de reden? Wellicht de omstandigheden van het ramp jaar 1672, toen de Republiek der Verenigde Nederlanden "alle zeilen moest bijzetten" vanwege het uitbreken van de oorlog met Engeland, Frankrijk, Munster en Keulen? Troepenverplaatsingen, vervoer van ammunitie, het versterken van de forten, dat zijn de onderwerpen van de vergaderingen van Gecommitteerde Raden in die jaren. Achteraf wel begrijpelijk. Wanneer komen dan de verbouwing en verbetering aan de orde, zoals de opdracht aan Gecommitteerde Raden in 1671 luidde? Pas nadat met Frankrijk op 10 augustus 1678 de vrede van Nijmegen gesloten was kregen de Staten de handen vrij om aandacht

Archief | 1978 | | pagina 37