Dat kon, immers dit vertrekje lag tussen de vergaderplaats van de Staten, tekening II, plattegrond K1 en die van de Admiraliteit, teke ning II, plattegrond N1 in. Het was uit de Statenzaal na de verbouwing bereikbaar via een deur in de hoek van de zaal (zie afb. 2 en 4). Via de hiervoor genoemde nieuwe opgang en de voormalige vertrek- kamer van de Admiraliteit, nu bodekamer geworden, kon men in het vervolg de vergaderplaats bereiken van het Admiraliteitscollege. Men moest wel enige trappen op en afgaan om dit doel te bereiken. De bewaarde plattegronden van Anselin26 in de Archives nationales te Parijs en andere schijnen alle op deze wat wonderlijke oplossing te wijzen. Wellicht wordt nog eens een plattegrond van oudere datum teruggevonden, die een andere oplossing van dit vraagstuk geeft. Er schijnt bij deze verbouwing ook een wenteltrap, tekening II, platte grond W te zijn gemaakt, welke de vertrekkamer met de verdieping verbond, zoals bij Anselin nog te zien is. Anselin geeft bij S op de kelderplattegrond een blanco ruimte aan, waarschijnlijk omdat dit de zelfde ruimte is als op de eerste verdieping wordt aangegeven. De laatste is eigenlijk het vide van het eerste. Het gevolg was wel, dat de Admiraliteit nu een nieuwe vertrekkamer, tekening II, plattegrond Q1 nodig had. Deze ruimte werd afgenomen van het huis van de Munt meester. Ook moest in het laatstgenoemde huis de Griffie van de Admiraliteit ondergebracht worden. De Raadkamer van de Admiraliteit, tekening II, plattegrond N" (ge legen boven de vergaderruimte van dat college) kreeg een uitbreiding met een secreet comptoir, tekening II, plattegrond Q"; daarvoor werd een gedeelte afgenomen van de "nedersolderinge van het muntmees tershuis", die gelijkvloers lag met de bovengenoemde Raadkamer. c) Nieuwe opgang naar de Statenzaal 1Bestaande toestand Bekijken wij op de hiervoor vermelde afbeelding uit Cats, gedateerd 1619, die de zuidkant van het Abdijplein weergeeft, het gebouw ten oosten van de Muntpoort nader, dan valt op te merken, dat dit on derdeel van het Abdijcomplex er niet meer uitzag als in de tijd vóór de "Reformatie", toen het diende tot woning voor de Abt: de zeven bogen van de galerij op de begane grond zijn gedicht; in de boogope ningen zijn ramen aangebracht. Het is waarschijnlijk dat de voormalige Abtsgalerij op die manier veranderd is kort na 1578, het jaar waarin de Staten besloten "een Statencomptoir, kiste en kamer" te doen maken. Voorts valt te zien, dat in de middelste van de bogen een poortje is opengelaten. Uit de notulen (bijlage 1) van 22 november 1678 blijkt duidelijk dat aanvankelijk hier de toegang was naar de Statenzaal en naar de Kamer voor Gecommitteerde Raden. Dit wordt 22

Archief | 1978 | | pagina 40