ons bevestigd door de Zeelands Chronyk Almanach van 178027 "te vooren was de ingang midden in het gebouw tusschen de twee poor ten, waarmede men uit de Abtdy naar de Giststraat en Munt gaat, doch is naderhand verplaatst, op den hoek ter zyden den ingang naar de Munt aan" (vergel. A op tekeningen I en II). Overigens moet bij het Statencomptoir onderscheid gemaakt worden tussen het gewone en het besloten comptoir; dit laatste bevond zich in de rechterhoek van de voormalige galerij. Binnengekomen in de voormalige galerij, na 1578 dus Lands- of Statencomptoir, kwam men in een middengang B; naar rechts gaande kreeg men aan het einde van de gang aan zijn rechterhand het zogenaamde besloten comptoir, aan de linkerzijde een stenen wenteltrap, tekening I, plattegrond C28, via welke men de étage bereikte om via de assaykamer, tekening I, plattegrond D1 naar de Kamer voor Gecommitteerde Raden te gaan en vandaar de Statenzaal, tekening I, plattegrond K1 te betreden. 2. Nieuwe toestand De zojuist beschreven oude toegang wordt klaarblijkelijk omstreeks 1670 niet langer representatief genoeg geacht. In plaats daarvan kwam de opgang met de rijk gedecoreerde Statenpoort, die wij heden ten dage nog kennen (afb. 12). De poort is een bouwkundige ingreep uit de 17de eeuw, die zich naast de zogenaamde Witte Toren, tekening I, plattegrond D aan het plein manifesteert. Voor de vestibule achter deze poort en nieuwe trap, een ruime rechte trap die aansloot op het bovenste gedeelte van de oude stenen wenteltrap, werd het oude be sloten comptoir opgeofferd. Een nieuw besloten comptoir nam de plaats in van de vroegere ingang. Comptoir en ingang hebben der halve van plaats gewisseld. d) Een nieuwe vertrekkamer (spreekkamer) voor Gecommitteerden De in 1678 als voormalig assayvertrek aangeduide kamer (ruimte voor het keuren van goud en zilver) werd gemaakt tot een annex van de Raadkamer, direct uit de Raadkamer toegankelijk. Een opmeting uit de Franse tijd laat een directe toegang zien van de zaal van Gecom mitteerde Raden naar de bovenkamer in de Munttoren. Het vermoe den ligt voor de hand, dat we hier te maken hebben met de bedoelde kamer. Er is geen ander vertrek rechtstreeks te betreden uit de zaal van Gecommitteerde Raden (laatstgenoemde zaal grenst aan de oost zijde met een topgevel aan een open binnenplaats.29) e) Veranderingen aan het plein vóór het Statengebouw Aan de andere zijde, dat wil zeggen de westzijde, van de zogenaamde Witte Toren (Munttoren) zijn op het Abdijplein, als we de beschikbare afbeeldingen met elkaar vergelijken, enige bouwkundige ingrepen te 23

Archief | 1978 | | pagina 41