De specificatie van het werk van de schilder aan de staatsvergader- kamer, de ordinaire vergaderkamer, de vertrekkamer en "als anders" gedurende de periode 6 februari 1679 - 6 september 1679 verschaft ons bijzonderheden over de aard der werkzaamheden en over de ge bruikte materialen: houtverf, gaten gestopt in het beeldwerk, gebro ken rood, root en grau aan het beeldwerk, goudverf en purper, "doek" op de manier van het tapijt, "doeken" boven de deuren, boeken goud, fijnverven. Het grote aantal werkdagen van de schilder en de fijnschilder is in drukwekkend. De 822 boeken geslagen goud en de 18 pond goudverf dienden voor het vergulden van de diverse onderdelen in bovenge noemde ruimten. Een en ander wettigt de conclusie dat de statiever- trekken in het Hof van Zeeland van een waar feestkleed werden voor zien. Het houten plafond van de zaal werd in gebroken rood geschilderd. Ongetwijfeld had het goud de overhand bij alle decoratie. De fijn schilder besteedde bijna de helft van zijn tijd aan de bovendeurstuk ken; vermoedelijk waren dit de beide dessus-de-porte's in de zaal, één als ware het een wandtapijt, was aanwezig boven de nieuwe deur naar de zijde van de Admiraliteit, de andere boven de toegang naar de kamer van Gecommitteerde Raden. Gillis Jansen Hardewel, beeldsnijder te Middelburg De volgende die vermelding verdient is Gillis Jansen Hardewel. Van hem weten wij dat hij in 1677 beeldwerk heeft gemaakt in het huis, dat toen bewoond werd door de Gecommitteerde Raad Van der Nisse.40 Zijn vader, Jan Hardewel, leverde in 1647 beeldhouwwerk voor de secretarie van het Raadhuis te Middelburg namelijk de eikenbetimme ring met schoorsteen en kasten. Zoals gebruikelijk leerde ook Gillis Jansen bij zijn vader het vak. In 1649 werd hij leerjongen in diens atelier. Uit rekeningen van het Sint Lucasgilde te Middelburg is op te maken, dat Gillis Jansen Hardewel zijn entree-geld betaalde in 1657- 165841, waarna hij spoedig ook bestuursfuncties in het Gilde ging ver vullen. Gillis Jansen Hardewel verrichtte in 1678-1679 beeldsnijwerk voor de Statenzaal en annexen. Hij bracht hiervoor een bedrag van 116:17:6 Vims in rekening (zie bijlage B). Hij leverde twee houten poortom lijstingen met ionische kapitelen, één voor de doorgang naar de kamer die als anti-chambre diende voor de Admiraliteit en de Staatsverga- derkamer, een tweede voor het "portael in de Camer". Vermoedelijk wordt hiermee de entree naar de kamer van Gecommitteerde Raden bedoeld. Blijkens de rekening kreeg de lantaarn van de trap eveneens een ionische decoratie. Met de "lantaarn van de trap" zal wel bedoeld 28

Archief | 1978 | | pagina 46