aankleding en meubilering. Niet alles behoefde vernieuwd te worden. Het kostbaarste en meest bijzondere onderdeel van de inrichting was en bleef de serie tapijten. Op 22 november 1678 bepaalden Gecom mitteerde Raden in hun vergadering, dat de zaal met "s'Lants Tapijt- serijen en andersints behangen en verciert" zou worden, als voorheen. Wel vernieuwd werd het meubilair. De archieven vertellen over een reis naar Holland, met name naar Den Haag "tot het doen maecken van bequaeme stoelen en andere ameublementen tot vergaderplaetsen en vertreckcaemers noodigh".70 Enige Gecommitteerde Raden en de Raadpensionaris Pieter de Huybert werden daartoe in 1678 afgevaar digd. Het gewest Zeeland had nauwe relaties met Den Haag door de vaste vertegenwoordiging in de Staten Generaal. Bovendien zonden de Staten van Zeeland enige malen per jaar een delegatie naar 's-Gra- venhage, wanneer in dit college Zeeuwse kwesties behandeld werden of als er personen moesten worden gekozen voor belangrijke vace rende posten. Ook werd meermalen door de Statenleden een audiëntie bij de Prins van Oranje in Den Haag aangevraagd. De Zeeuwse re genten kenden dan ook de weg naar Den Haag en, zoals blijkt in ons geval, de weg in Den Haag als er belangrijke aankopen van meubilair en dergelijke moesten worden gedaan. Blijkbaar vertrouwde men de stijl van het Middelburgse ambacht niet voldoende en zocht men de kwaliteit van wat in de Haagse regeringskringen als het beste gold. Met wat in Den Haag als goed gold kon men voor de dag komen. De Statenleden zullen aangedrongen hebben op de aankoop van stoelen naar de laatste stijlopvattingen. Dit gold niet alleen het model en de houtsoort maar natuurlijk ook de bekleding en de versiering van het meubel. Daarvoor kon men in Den Haag terecht, ook toentertijd een stad, die beschikte over internationale contacten, waar het stadhouder lijke hof was gevestigd en vele rijke opdrachtgevers woonden. Een reden van meer practische aard voor het bestellen van de stoelen in Den Haag is misschien gelegen in de omstandigheid dat daar ook de "tapijte wapens" (van Zeeland) werden vervaardigd, waar de stoe len mee werden voorzien. De Van der Gucht's, die ze o.a. leverden, hadden een internationale faam op het terrein van de tapisserie. Voor het verkrijgen van een overzicht van wat in Holland besteld werd kan een bewaard gebleven lijst van betalingen aan de leveranciers van de "meublement" ons belangrijke diensten bewijzen (bijlage H). Ook de bijbehorende ingediende rekeningen zijn van belang aangezien hierop alle posten gespecificeerd zijn. Het totaal der uitgaven bedroeg F 3500. Voor de stoelen werden verschillende soorten textiel besteld: laken, fluweel en kerpert trijp. Voor het aanbrengen van het wapen van Zeeland op de zetels van de Statenleden waren diverse opdrachten nodig. Het wapen moest eerst worden geschilderd; het schilderstuk diende als voorbeeld voor het 37

Archief | 1978 | | pagina 55