vermeld (bijlage S). De kleine hoeveelheid en de aard van de stof, na melijk fluweel, wijzen in de richting van een gebruik ten behoeve van een van de bijzondere zetels. Wellicht was deze stof voor het maken van een carmosijn violet kussen in de vermaakte Prinsenstoel bestemd. Volgens de "Voorloopige Lijst van Zeeland"76 van 1922 was dit meu belstuk, dat omstreeks 1600 vervaardigd werd, toen nog in de Abdij aanwezig, compleet met geborduurd kussen.77 Als voor de bekleding van een stadhoudersstoel 6 el fluweel nodig was, rijst de vraag of de 70 el en de 50 el laken voldoende waren voor de bekleding van de 75 overige stoelen. Aan te nemen valt, dat voor het opmaken van gewone stoelen minder stof nodig was; deze stoelen hadden ongetwijfeld een lagere rugleuning, terwijl armleunin gen ontbraken. Stoelen met armleuningen stonden gewoonlijk aan de einden van de tafel en het was een onderscheiding op een dergelijke zetel te mogen plaats nemen. Toch is een hoeveelheid van 120 el voor 75 gewone stoelen weinig. Mogelijk was het laken aan de rol breder dan het fluweel, dat voor de stadhoudersstoelen werd gekocht. Bovendien vullen de leveranties van Cleybergh en vooral ook Coele- mey, hierna te bespreken, de hoeveelheid bekleding aan, zodat een deel van de stoelen met laken zal zijn bekleed en een deel met trijp. Uit de gegevens van de rekeningen kan afgeleid worden, dat de stoelen in de ene vergaderplaats met fijn carmosijn violet laken bekleed waren (en met paars trijp) en die in de andere kamer met fijn groen laken omdat voor beide kamers een stadhoudersstoel aanwezig was in bij passende tint. Nicolaes Cleyberg(h), Cleijberch, leverancier van laken Nicolaes Cleijberch leverde in juli 1679 een zeer kleine hoeveelheid carmosijn violet laken (bijlage Q). Het Gemeentearchief in Den Haag geeft de volgende bijzonderheden: Volgens de notariële akten was N. Cleybergh koopman en winkelier in zijde, laken en wollen stoffen. Volgens de notariële akte van 29 juni 1678 zal de heer Lodewick Wijs, commijs van de provintie van "Zeelandt", aan seigneur Nicolaes Cleybergh voor "deugdelijk ge- cochte en geleverde winckelwaren" de som van 400 carolus guldens betalen.78 Cornelis Coelemeij (Coelemey), leverancier van trijp Cornelis Coelemeij leverde (zie bijlage U) een grote partij textiel voor de aankleding der vergaderplaatsen, waarschijnlijk voor stoelbekleding: 109 el "pauste kerpert trijp", een stof met een bewerkte pool, die niet al te duur is (F 3 per el). Deze prijs ligt in tussen die van het laken en het heeresaay als de verschillende stoffen tenminste in dezelfde breedte vervaardigd werden. 40

Archief | 1978 | | pagina 58