42 Volgens de notariële akte van 28 juni 164581 heeft Estienne Oborski (Pools) edelman van sijne Hoocheyt, bij hem, meester tapissier tot Delff, twee stukken tapijt, bevattende engelen en bloemen in goud en zilver besteld. Ook blijkt uit deze akte, dat Zijne Hoogheid (de Prins van Oranje) dergelijke tapisserieën had besteld voor 30 gulden per el. Abraham Coster (Koster), kussenmaker De Hagenaar Abraham Coster (Koster) leverde in 1679 eveneens een bijdrage, weliswaar bescheiden, tot de inrichting en de aankleding der vergaderplaatsen (bijlage K). De tapijte kussens, waarover gehandeld wordt, zullen als "blaren", zoals de rekening zegt, (losse lappen) bij hem zijn bezorgd, waarna hij de verdere afwerking op zich nam. Bo vendien maakte hij twee fluwelen kussens, één paars en één groen. Het is aannemelijk, gezien ook het gebruikte materiaal, dat we hier te maken hebben met accessoires van de stadhouderlijke stoelen. Pieter Carels, borduurwerker De borduurwerker Pieter Carels, die als eerste op de verzamelstaat (bijlage H) genoteerd staat, werkte mee aan de decoratie van de stoe len. Hij leverde tien wapens van Zeeland, vijf op paars trijp en vijf op paars en groen laken, rijkelijk geborduurd, voor een hoger bedrag dan hetgeen voor de vervaardiging van de tapijtewapens bedongen werd namelijk F 5-10-0 (bijlage I). Ook werd de afwerking van de door de tapissier geleverde wapens op paars trijp en groen laken aan hem toevertrouwd. Blijkens de specificatie van zijn rekening (bijlage I) borduurde hij in goud- en zilverdraad op paars fluweel het wapen van Zeeland en één van de Prins van Oranje; op dezelfde wijze op groen fluweel het wapen van de Prins. Niclaes Coster (Koster), franjemaker In het voorgaande werd reeds de aandacht gevestigd op het grote be drag, dat aan de franjemaker Niclaes Coster (Koster), ruim 1/3 deel van de totale som voor de aankleding der beide vergaderplaatsen, be taald is, namelijk F 1250. Er zijn grote hoeveelheden zijden franje (lange-, korte- en naad-) gebruikt voor de afwerking van de diverse "meubilen" (bijlage L). Eveneens is er zeer kostbare goud en zilver kampaen (klokvormig) franje besteld en geleverd. Aangezien deze meester-passementwerker tweemaal een kleine hoeveelheid van deze klokvormige franje, bijna de helft van het totale bedrag uitmakend, in rekening bracht, werd deze zeer kostbare versiering vermoedelijk voor het opmaken van de twee stadhoudersstoelen gebruikt. 2. Samenvatting Hoewel het niet mogelijk is in onderdelen ieders aandeel vast te stel len, zijn uit het voorgaande enkele hoofdzaken wel duidelijk. Zo blijkt

Archief | 1978 | | pagina 60