uit het feit, dat er een groen beklede stadhoudersstoel was en een paars beklede, dat wij voor het ene vertrek ons groene stoelen moeten denken en voor het andere paarse; dit klopt ook wel met de vermel ding van de aankoop van zowel groene als paarse stof, in totaal in hoeveelheden van respectievelijk 70 el en 160 el (breedte onbe kend). Voor de oude Prinsenstoel werd een paars kussen besteld. Ge zien het feit, dat de totale hoeveelheid paarse stof aanzienlijk twee maal zoveel) meer was dan de groene stof en gezien het feit, dat wij geneigd zijn te veronderstellen, dat in die periode de paars/rode kleur voornamer zal zijn geweest dan de groene, ligt het voor de hand te concluderen, dat de stoelbekleding in de Statenzaal in paars/rood is uitgevoerd.82 Duidelijk is ook dat bijzonder veel geld werd uitgegeven, verhoudingsgewijs, aan de statiezetels voor de Stadhouder. Ook bij de volgende opknapbeurt in 1784-1785 werden de stoelen in de Statenzaal met paarse stof bekleed. De 52 tapijte wapens (bijlage I) waren bedoeld voor de decoratie van de stoelen van de Statenleden en die van Gecommitteerde Raden voor dagelijks gebruik. Er waren van de 75 stoelen dan nog 23 exemplaren zonder wapen voor bijzondere gelegenheden en wellicht voor personen niet-Statenleden, die ter vergadering werden opgeroepen. Uit het grote aantal stoelen moet niet worden geconcludeerd, dat steeds met zoveel personen werd vergaderd; dit punt werd hiervoor apart behandeld. Uit de stukken blijkt, dat aan de vormgeving van de wapens bijzonder hoge eisen werden gesteld met name het aanbrengen van het Zeeuwse wapen op de stoelen bracht nogal wat hoofdbrekens met zich mee. Het blijkt, dat de Statenleden niet over één nacht ijs zijn gegaan. Als "omtreck van de tapijte wapens" dienden in eerste instantie twee door de borduurwerker vervaardigde patronen (bijlage 2); het ene exemplaar was op groen laken genaaid, het andere gepro- fylt op groen laken. Bij de bespreking in de vergadering van Gecom mitteerde Raden op 18 december 1678 bleek, dat de tapissier het wapen rondom met een draad kon sluiten (zoals de notulen het uit drukken; uit een verdere omschrijving blijkt, dat bedoeld zal zijn te zorgen dat er geen kans is op uitpluizen), hoewel hij te voren verklaard had dit niet te kunnen. Het gevolg was dat nieuwe opdrachten werden verstrekt.83 De vormgeving van de stoelen werd dus serieus aangepakt. Op een bepaald moment werden zes geheel opgemaakte stoelen ter vergelijking aan Gecommitteerde Raden gezonden en daarenboven nog twee wapenkussens, die als garnering van stoelen bedoeld waren. Voorwaar geen kleinigheid! Een plakkaat, door de Staten van Zeeland in 1684 uitgevaardigd, ver bood de ingezetenen het kopen van ameublementen, huisraad, waren en stoffen buiten de provincie.84 Het werpt wel een bijzonder licht op de meubeltransacties voor de Statenzaal. 43

Archief | 1978 | | pagina 61