44 DE STATENZAAL IN DE 18DE EEUW Wanneer wij ons willen verdiepen in de geschiedenis van de Staten zaal in de eerste helft van de 18de eeuw is het goed de aandacht te vestigen op het volgende: Er zijn een aantal factoren, die toen een rol gespeeld hebben waardoor Zeeland zich in financieel opzicht niet veel kon veroorloven. Natuurlijk gold ook voor deze provincie de algehele uitputting der geldmiddelen als gevolg van de strijd om het Europese evenwicht van Willem III tegen de Franse Koning Lodewijk XIV. Er was echter nog een extra nadeel bij de genoemde situatie namelijk het feit, dat de bijdrage (quote), door Zeeland op te brengen in de algemene lasten van de Unie, te hoog lag ten opzichte van de andere provinciën; een omstandigheid, waartegen door de Zeeuwen herhaal delijk geprotesteerd werd. Bovendien veroorzaakte een slecht ge voerde financiële politiek in de jaren 1740-1750 (waarbij loterijlenin gen op een onvoordelige basis uitgeschreven werden), dat speciaal deze provincie permanent op te hoge lasten zat. Het is dan ook geen wonder, dat wij in de eerste helft van die eeuw geen belangrijke feiten kunnen mededelen over veranderingen aan de Statenzaal. Enige verlichting kwam in de tweede helft van de 18de eeuw toen Willem V en ook de Raadpensionaris Mr. Laurens Pieter van de Spiegel zich met dit probleem bezig gingen houden. Voor de tweede helft valt melding te maken van een modernisering van de vensters en toevoeging van een kachel. Vervolgens van een meer ingrijpende bemoeiing met de zaal in 1784. In de jaren 1761-1762 werden een zestal schuiframen gemaakt in de kamers van de "Heeren Staaten en die van den Rade", een aanpassing aan de mode in die dagen. De afbeelding van J.J. Worrell (afb. 11) geeft een idee hoe wij ons deze vensters moeten voorstellen. Een 18de- eeuwse afbeelding (afb. 5), toont een nis, in het midden van de lange zuidwand van de Statenzaal; deze zal gemaakt zijn voor een wit porse leinen kachel, die daar in 1763 blijkens genoemde plattegrond ge plaatst werd en die in Zweden besteld was. In de volgende paragrafen zullen over deze kachel nadere bijzonderheden ter sprake komen, evenals over de noodzakelijke reparatiën in 1784. Er blijken dan twee mogelijkheden: alleen een opknapbeurt van hetgeen gerepareerd moest worden of wel een geheel vertimmeringsplan, waardoor aan de zaal door de landsfabriek (landsarchitect) Coenraad Kaijser een zuiver Lodewijk XVI interieur gegeven zou worden. Tijdens de discussies over de beslissing laat de afgevaardigde van Veere het protest horen tegen het verwijderen van de toen bijna twee eeuwen oude tapijten; dit is voor die tijd een opmerkelijk staal van waardering voor derge lijke oude "monumenten", zoals ze in de stukken worden genoemd.

Archief | 1978 | | pagina 62