51 in het midden laten. Wel is er in de volgende fase, toen besloten was ze te handhaven, de nodige zorg besteed aan de kwaliteit, zoals uit het vervolg zal blijken. 3. Het besluit tot de opknapbeurt Het plan van de algehele vertimmering werd tot gunstiger tijdsomstan digheden uitgesteld; alleen de noodzakelijke reparatiën mochten uit gevoerd worden. In de dagen van de Republiek is bij de regenten de uitdrukking "ten meesten menage van den lande" op de lippen bestor ven. Deze strakke lijn in het financiële beleid werd gehandhaafd bij het opknappen van de Statenzaal. Wel werd nieuw meubilair aange schaft, waartoe al in 1780 was besloten; dit punt komt verder ter sprake. Kaijser, die in opdracht van Gecommitteerde Raden een tweede kos tenopgave samenstelde, kwam toen tot het hogere bedrag van 656:18:4 Vlaams voor de noodzakelijke reparatiën (bijlage 4). De zeven posten hiervan hebben betrekking op zowel de vernieuwing van het plafond als de woning van de Statenkamerbewaarder. Kaijser kon niet garanderen dat geen nog onbekende mankementen aan het licht zouden komen.108 Het resultaat van dit alles was, dat Kaijser na allerlei discussies ge- authoriseerd werd de vergaderruimte te herstellen op zulk een wijze "dat wanneer indertijd mogt geresolveerd worden tot de vertimmering of embelissement van de Statenzaal het tegenwoordig werk zijn waar de zal behouden".109 Uit het volgende zal blijken op welke wijze dit gebeurd is. 4. Enige bijzonderheden over de uitvoering Laten we eerst eens kijken wat er met de wandtapijten is gebeurd. De "behangsels" werden afgenomen door 's lands timmerman Evert Philipse met twee knechts. Philipse maakte ook een houten kist om ze op te kunnen bergen tijdens de verbouwing, maar ook om de tapijten te kunnen vervoeren. Er meldde zich bij de Raadpensionaris een zekere Charles Hartog, "die de kunst zegt te hebben om oude tapijten weer schoon te maken en te repareren". Hij verzoekt zijn kunst te mogen toepassen op de tapijten, die in de vergaderzaal van de Staten hangen, hetgeen wordt toegestaan. Dezelfde commissie, ingesteld voor het oplossen van de problemen die zich voordeden bij de verbouwing, behandelde deze nieuwe aangelegenheid met veel zorg. Er werd een proefstuk opgehangen (een gedeelte van één der vakken), ter beoor deling van het resultaat van het werk van Hartog door alle Staten leden. Hoewel de proef geslaagd bleek, vroegen sommige heren of de gebruikte ingrediënten de duurzaamheid van de kleur zouden doen verminderen. Omdat de niet schoongemaakte tapisserieën te veel zou-

Archief | 1978 | | pagina 69