de loodgieter geholpen voor werkzaamheden aan de regenbak. In augustus worden vermeld: het volrapen van de muren boven de Statenzaal, de bakken met turf en zand daar gevuld en de vloeren gelegd. Op het bordes voor de Raadkamer het oude kozijn uitgebro ken en een nieuw exemplaar ingemetseld (bedoeld zal zijn de entree uit de gang naar de Kamer voor Gecommitteerde Raden). Voor de plakker op de Raadkamer kalk gemaakt. In september: Het kozijn en de schuine hoek op het bordes voor de Raadkamer verder volgemetseld en de muren van buiten en van binnen volgeraapt. Bij de kamerbewaarderswoning is gewerkt aan de keuken- schouw, de muren zijn daar opgemetseld en de pomp werd gesteld. Een kozijn tussen de twee raadkamers ingemetseld; het is niet duide lijk op welke plaats deze opening gemaakt is. In oktober: Op de Raadkamer de "eggens" en de oude muren afge kapt. In de woning van de kamerbewaarder de schouw, de muren en het fornuis opgemetseld; het fornuis met steentjes bezet. De muren en de schouw daar volgeraapt. In november: Tussen de twee raadkamers de muur uitgebroken. In de woning van de kamerbewaarder aan de nieuwe schouw gewerkt en boven aan de boezem van de grote schouw (met dit laatste zal de schoorsteen van de Statenzaal bedoeld zijn) ondermetseld en volge raapt. Tussen de beide raadkamers is de "latijie" boven het kozijn opgemetseld; het kozijn van de Raadkamer gemetseld en de haard daar volgemetseld. Bovendien zijn toen de muren van de kamerbewaarders woning gepleisterd; de haard van de Raadkamer en die op de kamer bewaarderswoning volgeraapt en gepleisterd. In december staan de volgende werkzaamheden: In de woning van de kamerbewaarder de pomp ondermetseld en daar steentjes aangebracht, de plavuizen geschuurd, steentjes aan plaat en vloer gezet en aan het raam onder de kachel op de Statenkamer gewerkt. De rekening van de metselaar Klaas van der Aa is interessant van wege de vele bijzonderheden die er in vermeld worden. Wij zijn min of meer getuige van het verloop der werkzaamheden aan de diverse onderdelen van de opknapbeurt. Er zijn echter ook enkele vragen gerezen omdat niet duidelijk is wat er met bepaalde termen bedoeld wordt. Een voorbeeld daarvan is de gebruikte term Raadkamer. In 1783 werd door de landsfabriek de aandacht gevestigd op de repara- tiën aan het "klein besogne vertrek" en de zoldering van de vergader kamer "der Heeren Staaten". Moet hieruit geconcludeerd worden, dat de posten voor de Raadkamer betrekking hebben op de Kamer voor Gecommitteerde Raden? De rekening van de metselaar toont aan, dat de zoldering van de Statenzaal inderdaad vernieuwd is. Jacobus Montanie vervaardigde het stucplafond van 1264 vierkante voeten.116 Hij verzocht om een 54

Archief | 1978 | | pagina 72