houder, zal hiermede zijn bekleed (afb. 14). Een inventaris "der meubilaire goederen in de Abdijgebouwen 1800- 1801" (RAZ - Inventaris Unger: De archieven van de gewestelijke besturen van Zeeland 1799-1810, No. 93) vermeldt in de grote ver gaderkamer van het Departementaal Bestuur (de Statenzaal): een grote vierkante tafel met een paars lakens kleed, en 24 stoelen met paarse "zaaten" en rugstukken en dito armstoel. Ook de staande dubbele schrijflessenaar was met paars laken over trokken. Vervolgens wordt vermeld voor de oude Raadkamer een ovale tafel met een groen trijp kleed, 10 stoelen met groene trijpen zittingen en rugstukken en dito armstoel. Het is duidelijk dat hier niet alle stoelen worden vermeld, maar slechts die, welke zich normaal in de kamer bevonden. Over het lot van de oude stoelen zijn wij ingelicht: zij werden "over gedaan" aan de magistraat van Arnemuiden onder voorwaarde dat de geborduurde provinciewapens verwijderd werden. De versierde arm stoel van de Eerste Edele uit ongeveer 1600 staat nog vermeld in de "Voorloopige lijst van de Nederlandsche monumenten van geschie denis en kunst" van 1922; blijkbaar is die stoel gehandhaafd voor gebruik bij bijzondere gelegenheden, zoals wij hiervoor reeds opmerk ten. Deze stoel is thans niet meer aanwezig. Behalve de zojuist genoemde stoelen maakte Pietersen nog voor de Statenzaal in 1781 twee nieuwe lessenaars en werden twee kleine schrijftafels door hem veranderd. Behalve deze bijdragen voor het meubilair leverde hij ook textiel en dergelijke voor deze vergaderruim te met name drie grote "glasgordijnen" van damast met de accessoires als lint, koord, koperen ringen en dito spijkers (de gordijnen werden door hem genaaid en opgehangen aan drie door hem geleverde eiken houten kokers met zes rollen, welke op koperen pinnen in de muur waren bevestigd). Bovendien werd de leverantie aan hem toevertrouwd van een lakens kleed over de grote tafel, de twee kleine tafels en de drie lessenaars, waaraan tezamen 87 el breed en 26 el smal kemelshaar galon ver werkt was.120 De drie grote belkwasten van afbeelding 14 met het benodigde koord staan ook op zijn rekening, evenals de 12 ronde bladen van "Prus" leer om onder de inktpotten te leggen. Uit bovenstaande posten blijkt, dat Jacobus Pietersen uit Middelburg een vrij belangrijke bijdrage heeft geleverd voor de aankleding van "meubilaire" goederen van de Statenzaal in het laatste kwart van de 18de eeuw. Gelukkig kunnen wij ons een voorstelling maken van deze "medaljon" stoelen doordat een aantal exemplaren bewaard bleven. Onze gegevens kunnen geen antwoord geven op de vraag waarom er 57

Archief | 1978 | | pagina 75