een entree via het Abdijplein, langs de trap bij het zogenaamde "Blau we Beursje". De bezwaren van technische aard, in de discussies naar voren gebracht, hadden betrekking op dit deel van het verbouwings plan. Vele leden gaven aan de tweede toegang de voorkeur. Enige Statenleden vonden de voor de verbouwing uitgetrokken post te laag; er was bij de raming, zo zeiden ze, geen ruimte gelaten voor onvoor ziene uitgaven. Ondanks de tegenwerpingen in de vergadering werd het oorspronke lijke plan niet gewijzigd. De begrotingspost bleef dezelfde en de toe gang kwam aan de zijde van de Groenmarkt. Toen het bestek was opgemaakt bleek dat onvoldoende met de situatie ter plaatse rekening gehouden was. Ten gerieve van het publiek werd de tribune een el (1 meter toentertijd) lager in de zijwand van de Statenzaal aangebracht dan gepland was. Tegelijk kwamen een gepro jecteerde marmeren schoorsteen en een vallicht boven de tribune te vervallen. Het is niet duidelijk of de reden tot het schrappen van deze twee posten van financiële of van technische aard was. De lange zaalwanden boden geen mogelijkheid tot het aanbrengen van een tribune. Ook de korte wand aan de zijde van "Gecommitteerde Raden" leende zich niet voor dit doel; de entree der Statenleden aan deze kant van de zaal maakte het onmogelijk; bovendien bevond zich hier de grote schoorsteen voor de verwarming voor beide ruimten. De enige mogelijkheid die overbleef was dan ook een tribune aan de westzijde, in het gedeelte van de Abdij, dat in 1839 in gebruik was genomen voor een concertzaal (tekening III, 1839-1852). Dat bij de verbouwing van 1852 de westelijke zaalwand doorbroken werd, be tekende een constructieve inbreuk; de vergaderzaal was te klein om de tribune naar binnen te brengen. In de oorspronkelijke opzet heeft men gedacht aan een ijzeren gebint voor het opvangen van het muurgedeelte boven de doorbroken zaal wand. Doordat men vervolgens in het bestek het niveau van de vloer van de tribune veranderd heeft is ook de wijze van de opvang van dit muurgedeelte gewijzigd. Het ijzeren gebint heeft men vervangen door een constructie met zes gegoten ijzeren kolommetjes. De bouw van de tribune is een merkwaardig staaltje geworden van "lichtvaardige" constructie. "De geheele topgevel met een gewicht van 200.000 kilo grammen werd geschraagd door zes nuchtere kolommetjes van gegoten ijzer", aldus de architect J.A. Frederiks, die de gebouwen van 1885- 1910 restaureerde.130 Ondanks de noodzakelijk gebleken wijzigingen in het bestek werd voor de verbouwing hetzelfde bedrag aangehouden, een bedenkelijke om standigheid. Als reden hiervoor wordt genoemd: het oponthoud dat het maken van een nieuwe begroting zou veroorzaken! Op 3 april 1852 is machtiging verleend om met de vertimmering te 63

Archief | 1978 | | pagina 81