beginnen mits de aannemingssom het bedrag van de begroting niet te boven zou gaan. Dat is ook niet gebeurd. De laagste inschrijver van het project, de te Middelburg wonende Marinus Kempe Jeras, nam het werk voor F 3539 aan. Toen de werkzaamheden begonnen waren werd de medewerking van het Bestuur der Vereniging tot bevordering der Toonkunst verzocht in verband met het schoren van de achtermuur van de "stemkamer". De verbouwingswerkzaamheden in 1852 Hoe is uiteindelijk de verbouwing uitgevoerd en wat zijn de belang rijkste bijzonderheden? Volgens het bestek van 6 april 1852 bestond het werk uit vijf onderdelen, die wij achtereenvolgens zullen behan delen (tekeningen III, 1839-1852 en IV, 1852-1885). 1. Het maken van een toegang voor het publiek aan de zijde van de Groenmarkt Voor de nieuwe toegang (tekening IV, letter V) heeft men gebruik gemaakt van een bestaand raamkozijn aan de Groenmarkt. Een hard- steenen trap van drie treden leidde van het Groenmarkt-niveau naar de nieuwe toegangsdeur. Talloze inwendige verbouwingen waren nodig om de weg te banen van deze ingang aan de Groenmarkt naar de paneeldeuren, die uiteindelijk toegang gaven tot de tribune, tekening IV, plattegrond W". De nieuwe toegang kwam uit in het (bovenste) magazijn S.131 Een nieuwe trap van twee armen kwam in de plaats van de wenteltrap en verschafte via dubbele deuren toegang tot de tribune.132 De vestibule werd door een houten wand afgescheiden van het achterste gedeelte van het magazijn, waarin een portaaltje en een bergruimte werden gemaakt. Het portaaltje kreeg een deur naar de Raadzaal aan de oost kant, een deur naar de bergruimte aan de zuidzijde en een deur op het Noorden uitkomend op het nader te noemen bordes boven aan de "Herentrap". 2. Het inrichten van de tribune in het portaal van de stemkamer Het portaal van de stemkamer kon als zodanig niet gebruikt worden voor het maken van de tribune. Daarvoor heeft men eerst de vloer moeten verlagen tot op 2,20 meter boven de vloer van de Raadzaal. Deze verandering bracht de nodige voorzieningen met zich mee, met name in het onder het portaal gelegen magazijn. Bovendien moest bij voorbeeld de trap die naar de Commissariswoning (vroeger het Huis van de Eerste Edele) leidde, 1,50 meter worden verplaatst. Het inrichten van het portaal der stemkamer tot een tribune zou van tijdelijke aard zijn. Men kan de vraag stellen of men toen reeds heeft voorzien, dat de gehele verbouwing slechts voor een aantal jaren nut- 64

Archief | 1978 | | pagina 82