Tot de bezittingen van het Genootschap behoren drie vliedbergen op Walcheren en een op Zuid-Beveland. Deze zijn in erfpacht uitgegeven aan de stichting "Het Zeeuwse Landschap". Deze stichting heeft in het verslagjaar een restauratieplan voor deze vliedbergen opgesteld. In het verleden ontstane beschadigingen zullen hersteld worden zodat de vliedbergen zich in de toekomst weer gaaf aan de voorbijgangers zullen presenteren als overblijfsel uit een ver verleden. De algemene vergadering verleende in de najaarsvergadering machti ging tot verkoop van een aantal platen die niet in de Zelandia Illustrata thuishoorden alsmede enkele dubbelen. Hierdoor kunnen middelen vrijgemaakt worden om deze fraaie collectie verder te completeren. De beheerder van deze collectie, de Rijksarchivaris in Zeeland, zond een uitgebreid verslag in over het eerste jaar van zijn beheer, waaraan het volgende ontleend wordt. In het verslagjaar werd de opberging aanzienlijk verbeterd door plaat sing in stalen kasten die in een depot met klimaatbeheersing zijn onder gebracht. De toegezegde fotografering is gereed m.b.t. de portretten en personalia; van de afdeling historie en leven is ongeveerde helftgefoto- grafeerd. Dit fotograferen gebeurt in het Algemeen Rijksarchief'in Den Haag; belangstellenden krijgen in eerste instantie alleen de foto in handen. Zodoende wordt vermeden dat de originelen te vaak geraad pleegd moeten worden. Het verslag van de beheerder vermeldt voorts de aanwinsten; hieruit zijn een 88-tal prentbriefkaarten en een gegra veerd portret van Margaretha Sautijn (1726-1805), weduwe van Johan Cornelis Lampsins, het belangrijkst. Tenslotte dient nog melding gemaakt te worden van een ontvangen legaat van mevrouw Dr. G.M. Kooiman-van Middendorp, in leven lid van het Genootschap. Zij vermaakte aan het Genootschap een drietal schilderijen, enkele meubels, enig aardewerk en porselein alsmede diverse tinnen en koperen voorwerpen. Hoewel het Genootschap geen dagelijks beheer meer voert over de verzamelingen, en aanwinsten dus in bruikleen uitgegeven moeten worden is het verheugend te kunnen vaststellen dat door de leden van het Genootschap nog steeds gewerkt wordt aan "Het opsporen, verza melen en bewaren van al datgene, wat belangrijk kan worden geacht voor de kennis van Zeeland". G.R. Heerebout. XIII

Archief | 1979 | | pagina 11