een antwoord te vinden op vragen van sociaal-wetenschappelijk karak ter. Voor het leven van de Zierikzeese patriciërs van het Ancien Ré gime was een telkens veranderende combinatie van demografische, economische en politieke factoren essentieel. Op die factoren richtte zich onze nieuwsgierigheid. Wij menen dat wij, door ons op zulke aspecten te concentreren, hier en daar verder gekomen zijn dan onze voorgangers. Maar als ons werk daardoor tezelfdertijd voorde lezer die in het verleden geïnteresseerd is te moeilijk zou zijn geworden, dan zouden wij dat bepaald betreuren, want wij hebben ons best gedaan het begrijpelijk en leesbaar te maken. En dat geldt óók voor het hoofdstuk waarvan wij moeten erkennen dat het niet gemakkelijk is, hoofdstuk tweeover demografieVoor de vormgeving aan de tekst dragen wij een gezamenlijke verantwoordelijkheid. Maar daarbij dient wel vermeld te worden dat de verantwoordelijkheid voor de inhoud van het tweede en het vierde hoofdstuk in het bijzonder bij de eerstgenoemde auteur berust en die voor het eerste, derde en vijfde bij de laatstgenoemde. Wij zijn veel dank verschuldigd aan een tweetal instanties. De Neder landse Stichting voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) heeft ons, al jaren geleden, door een subsidie in staat gesteld het onderzoek te verrichten dat aan deze publicatie ten grondslag ligt. Het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen bleek bereid, en ook dat stemt ons bijzonder dankbaar, deze publicatie af te drukken in de reeks Archief, Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Naast instanties verdienen ook personen hier vermelding. Door hun hulpvaardigheid hebben ook Dr. J.J. Woltjer, Drs. H.A. Diederiks, een groot aantal Rotterdamse en Leidse student-assistenten, alsmede per sonen behorend tot het technisch en administratief personeel van beide instellingen, bijgedragen aan de totstandkoming van dit boek. In het bijzonder gaat onze dank uit naar Mevrouw A. van der Koogh-van der Lee voor het uittypen van het manuscript. Erasmus Universiteit Rotterdam Rijksuniversiteit Leiden september 1979 2

Archief | 1979 | | pagina 16