DE BOURGONDISCHE OORSPRONG VAN ENIGE PROVINCIEWAPENS IN NEDERLAND EN BELGIE door F.J. van Ettro 1. INLEIDING Voor een onderzoek naar de ouderdom en de oorsprong van bepaalde gebiedswapens, met name van de provinciewapens in Nederland en België, zijn de betrouwbaarste bron de zegels van de graven en andere grote leenmannen, die in de Middeleeuwen de gelijknamige gebieden hebben bestuurd. Daarnaast staan ons vaak de munten ten dienste, die sommigen van deze vorsten hebben laten slaan, vooral als er een jaartal op te zien is. Vervolgens vinden we zulke vorstenwapens soms afge beeld op gebouwen, meubels en sieraden, maar vooral op grafstenen en graftomben. In al die gevallen gaat het om min of meer officiële wapen afbeeldingen, omdat zij de goedkeuring zullen hebben gekregen van de vorsten, hun opvolgers of hun raadslieden. Maar omdat op zegels en munten, resp. op houtsnijwerk en beeldhouwwerk enz., geen kleuren te zien zijn, moeten we voor de kleuren van oude wapens elders te rade gaan. Gelukkig zijn er enige tientallen armorialen uit de Middeleeuwen voor ons bewaard gebleven, sommige met vele honderden fraai gekleurde wapenafbeeldingen. Die armorialen of wapenboeken zijn weliswaar particuliere verzamelingen van wapens, maar als zij getekend zijn door ervaren herauten, dan kan gerekend worden op een hoge mate van betrouwbaarheid, die nog toeneemt, als men kan vaststellen, dat een wapen in meerdere armorialen op gelijke wijze wordt weergegeven. De ondervinding heeft geleerd, dat zulke armorialen betrouwbaarder zijn dan met de hand gekleurde wapens op landkaarten, die niet zelden de indruk geven, dat er door de uitgevers onvoldoende toezicht op de medewerkers is uitgeoefend. Glas-in-loodramen in kerken en kastelen zijn in de loop van de jaren nog al eens beschadigd en de daarop afgebeelde wapens zijn niet altijd foutloos gerestaureerd. Volledigheidshalve wordt er aan herinnerd, dat de heraldische versie ringen van de ridderschilden oorspronkelijk persoonlijke blazoenen zijn geweest. Pas toen die blazoenen regelmatig vererfden van vader op zoon, samen met bepaalde bezittingen, kregen dieJvapens de rol van gebiedswapen. In het begin van de heraldiek was het geen uitzondering, dat een edelman de oorspronkelijke versiering van zijn schild door een 127

Archief | 1979 | | pagina 163