geheel ander blazoen verving. De te grote gelijkenis op een ander wapen kan aanleiding gegeven hebben tot die verandering. De functie verandering van persoonlijk wapen tot gebiedswapen is zeer geleidelijk verlopen; bepaalde verervingen en veroveringen hebben er soms een rol bij gespeeld. Tevens blijkt er een duidelijk verschil in ouderdom te bestaan bij de wapens van de gebieden, waarvan de vorsten in de Middeleeuwen een grote mate van bestuursvrijheid hebben genoten ten opzichte van de Duitse keizer, resp. de Franse koning, vergeleken met de wapens van gebieden, die destijds eigenlijk geen zelfstandig bestaan of bestuur hebben gekend. Terwijl de wapens van bv. Brabant, Vlaanderen, Gelre en Holland al omstreeks het jaar 1200 op zegels worden aangetroffen, verschijnen die van de graafschappen Zeeland en Zutphen en van het markgraafschap Antwerpen pas tussen 1445 en 1475. Gesteld mag worden, dat laatstge noemde drie wapens hun ontstaan te danken hebben gehad aan de politiek en aan de miniaturen van hun vorsten uit het Bourgondische huis. 2. OUD-ZEELAND HAD GEEN WAPENSCHILD Zeeland heeft al zoveel eeuwen een belangrijke bijdrage geleverd aan de geschiedenis en aan de beschaving van de lage landen, dat we er moeite mee hebben, dat het wapen van Zeeland zo laat in gebruik is gekomen. We zullen het wapen van Zeeland op munten niet eerder tegenkomen dan in het laatste kwart van de zestiende eeuw. De graven van Holland hebben eeuwenlang hevige twisten en zelfs oorlogen gevoerd met de graven van Vlaanderen over het bezit van de eilanden ten zuiden van de huidige Oosterschelde: Zeeland-bewesten- Schelde. Graaf Willem II (1235-1256), dezelfde die op 3 oktober 1247 tot Rooms-koning werd gekozen, was de eerste, die door bepaalde relaties regelmatig graaf van Holland en Zeeland werd genoemd.1 Zijn voorgangers hadden altijd voor Zeeland-bewesten-Schelde leen- hulde moeten brengen aan de graaf van Vlaanderen. Willem II echter weigerde die leenhulde aan Margaretha, destijds gravin van Vlaande ren (1244-1279). Ook zijn zoon en opvolger, Floris V (1256-1296) heeft zich op en na 17 maart 1291 graaf van Holland en Zeeland en heer van Friesland ge noemd.' De strijd tussen Vlaanderen en Holland werd in de loop der jaren, ook 128

Archief | 1979 | | pagina 164