Philips van Bourgondië, die hem werd toegespeeld: een westers ko ninkrijk, vergelijkbaar met het koninkrijk Bohemen. Frederik stuurde in 1447 zijn kanselier Kaspar Schlick voor onderhandelingen naar het hof van Philips van Bourgondië.2 De brave kanselier Schlick had echter niet veel méér te bieden dan een nieuwe titel, die de bestaande Duitse gebieden van Philips onder een gezamenlijke noemer mocht brengen. De naam van het koninkrijk leek Schlick niet moeilijk: Friesland, "dat in oude tijden immers al een koninkrijk was geweest" of anders Brabant, "het oudsteen uitnemend- ste hertogdom van het gehele Christendom". Er werd nauwelijks naar hem geluisterd. Wat Philips voor ogen had was een echte afronding van zijn gebieden, in feite het herstel van het oude koninkrijk Lotharingië. Philips' verlangen kwam in feite hierop neer, dat hij voor die gebieden in het voormalige koninkrijk Lotharingen, die hij niet zelf al bezat, door de landsheren zou erkend worden als leenheer. Met deze boodschap kon de hevig geschrokken kanselier Kaspar Schlick de thuisreis aan vaarden, zich wel bewust, dat Philips' ideeën voor Frederik III een onverteerbare zaak zouden betekenen. Hij zou zich als keizer volstrekt onmogelijk maken als hij Duitse vorsten zou ontslaan van de leenband met het keizerrijk. 4. DE WAPENMINIATUREN VAN PHILIPS DE GOEDE De latere besprekingen tussen de afgezanten van hertog Philips en de raadslieden van Frederik III hebben niets opgeleverd. Toch moet Phi lips nog wel op een gesprek met de keizer gerekend hebben. Het is in dit verband immers dat we in boeken, die voor de bibliotheek van de hertog tussen 1447 en 1450 geschreven werden, voor het eerst een nieuwe groep miniaturen aantreffen, waarbij de aanbiedingstaferelen omringd zijn door de wapenschilden van al zijn landen. Ongetwijfeld heeft Philips hiermede uitdrukking willen geven aan zijn machtige positie in West-Europa. Niet alle met wapens versierde handschriften uit die tijd zullen bewaard zijn gebleven. Het drietal dat hieronder wordt genoemd, is ruimschoots toereikend voor ons doel, het signale ren van nieuwe landenwapens van de hertogen van Bourgondië. Laten we beginnen met: 1. Het Remissorium Philippi, verzorgd door Pieter Beoostenzweene, thans bewaard in het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage.3 De miniaturen moeten gedateerd4 worden 1449/1450. Zij doen nogal primi tief aan. Twee van de miniaturen vertonen op een tent de wapenschil den van 14 landen van Philips de Goede, dezelfde wapens die zijn afgebeeld op de volgende aanbiedingsminiatuur: 130

Archief | 1979 | | pagina 166