2. Ms 9242 van de Koninklijke Bibliotheek te Brussel. De titel van dit manuscript luidt: Croniques de Hainaut. Het wordt gedateerd 1448 en is uit de werkplaats van Jean Wauquelin. L.M.J. Delaissé noemt de aanbiedingsminiatuur de mooiste portretten galerij van de 15e eeuw." Er zijn de wapens van 14 "landen" op afgebeeld: de vier hertogdommen Bourgondië, Neder-Lotharingen, Brabant en Limburg; negen graafschappen nl. Vlaanderen, Artois, Franche-Comté het Duitse vrijgraafschap Bourgondië), Henegou wen, Holland, Namur (Namen), Charolais, Friesland. Boulogne en de heerlijkheid Mechelen. Merkwaardig is, dat bij de titels van hertog Philips er drie zijn, die niet door een eigen schild vertegenwoordigd zijn: Zeeland, Antwerpen en Salins. Daarentegen lijken de graafschap pen Charolais en Boulogne om politieke redenen bij nader inzien uit de titulatuur te zijn weggelaten. Inderdaad had Philips toen van Boulogne alleen maar het vruchtgebruik, terwijl Philips' zoon Karei als toekom stig opvolger reeds tot graaf van Charolais benoemd was. Het wapen van Charolais is elders wel eens als dat van Voome beschouwd.3 3. Codex 2549 folio 6 Nationale Bibliotheek van Oostenrijk, Wenen: Roman de Girart de Roussillon, aanbiedingstafereel, gedateerd 1450. Ook hier weer in de randversiering veertien wapens van Philips' lan den. De serie wijkt af van die op de twee vorige miniaturen, doordat de wapens van de graafschappen Boulogne en Charolais vervangen zijn door die van de heerlijkheid Salins en van het graafschap Zeeland.5 5. HET WAPEN VAN ZEELAND We hebben hier de oudst bekende voorstelling voor ons van het wapen van Zeeland, dat hiergeblazoeneerd kan worden als volgt: In zilver twee golvende dwarsbalken van blauw en een schildhoofd van goud, beladen met een rode leeuw (zie afb. 1). De leeuw is volledig afgebeeld. Het is ongetwijfeld de leeuw van Hol land. Vooruitlopend op afb. 3 moge hier worden vermeld, dat ook tijdens Karei de Stoute het Zeeuwse wapen werd afgebeeld met een duidelijk schildhoofd. We zijn wel een stapje dichter bij het moderne provinciewapen*, want voor het eerst zien we op onze afb. 3 de leeuw uitkomend getekend. Nu we toch bij het provinciewapen zijn aangeland, is het wellicht nuttig volledig heidshalve hier te vermelden, dat de befaamde wapenspreuk LUCTOR ET EMERGO, die haast onverbrekelijk met het moderne Zeeuwse wapen verbonden is, reeds gesigna leerd kan worden in de tachtiger jaren van de zestiende eeuw. Dr. P. Scherft heeft voor het "Archief' hierover een schat aan gegevens bijeengebracht. Zie blz. 158-185. 131

Archief | 1979 | | pagina 167