nieuw wapen tekenen: in rood een dwarsbalk van zilver. Hij gaf dit schild ook een ereplaats op de hierboven onder 2 en 3 besproken miniaturen, met voorrang op de wapens van Brabant en Limburg, zoals ook bij de hertogstitels Lotrike altijd eerder wordt genoemd dan Bra bant en Limburg. Ondanks deze ereplaats tussen de hertogdommen heeft de beroemde schrijver Chr. Butkens7 er het wapen van de graven van Leuven in gezien. Hij kreeg jammer genoeg in onze eeuw enkele navolgers, ofschoon de tijdgenoten van Butkens er anders over dach ten, met name Olivier de Wree8 en Thomas de Rouck.9 Het behoeft nauwelijks betoog, dat Philips van Bourgondië er het hertogdom Neder-Lotharingen mee bedoelde, waarschijnlijk zelfs geheel Lotha ringen, de naam immers, die hij zelf voor zijn toekomstig koninkrijk in gedachten had. 8. HET WAPEN VAN FRIESLAND De verhoogde belangstelling voor het wapen van Friesland loopt met het voorgaande parallel. Kaspar Schlick had die naam tenslotte zelf genoemd. Of het wapen met de twee gouden gaande leeuwen in blauw al eerder officieel voor Friesland gebruikt is, mag betwijfeld worden.4 Gaande leeuwen zijn als wapendieren erg populair in de landen rond de Noordzee, dat wel. Maar geen enkele gemeente in de provincie Fries land heeft, in navolging van het gewestelijke wapen, gaande leeuwen in het wapen. Na de periode van de hertogen van Bourgondië treffen we deze leeuwen voor het eerst in Friesland aan bij Georg van Saksen, die van 1504 tot 1515 gouverneur (gubemator) van Friesland is geweest. Zijn zegel laat geen schildvorm zien, maar is zelf schijnbaar ver deeld in negen "kwartieren". De gecombineerde kwartieren 4,5,6 en 8 bieden plaats aan de tweekoppige keizerlijke adelaar, die in het achtste kwartier een schildje voor zich heeft met de twee gaande leeuwen van Friesland. Georg was de tweede zoon van Albrecht van Saksen, de legeraanvoer der van keizer Maximiliaan I, die Friesland voor Philips de Schone tot onderwerping bracht. De keizer stelde vervolgens Albrecht aan tot bestuurder (gubernator) van Friesland. Albrecht's zoon en opvolger stond in 1515 zijn rechten in Friesland af aan Karei van Oostenrijk, de latere keizer Karei V, die voor Friesland het wapen met de twee gaande leeuwen handhaafde. 9. DE OUDSTE GEDRUKTE W APENPRENT (1468, ZEELAND 2) Nadat hertog Philips van Bourgondië tussen 1447 en 1450 de wapens van Neder-Lotharingen, Friesland en Zeeland als eerste heeft gebruikt, komen we die wapens vanzelfsprekend ook tegen in de documenten 133

Archief | 1979 | | pagina 169