ZIERIKZEE, EEN STAD IN DE STAAT HOOFDSTUK I I. De stad, de eilanden, het gewest, de Republiek. In een geschrift dat Zierikzee behandelt tijdens de Republiek wordt van het verleden van de stad een eerste, belangrijke periode van opkomst en ook van bloei weggesneden. Het is niet de bedoeling aan die periode in dit eerste hoofdstuk toch nog vlug eventjes enig recht te doen. Nodig is het wel, allereerst, in enkele hoofdlijnen het geografisch kader te schetsen, zoals dat omstreeks 1570 de situatie van de stad bepaalde. Alleen tegen die achtergrond namelijk kunnen ook de economische, politieke en sociale omstandigheden reliëf krijgen. Bij deze voorlopige schets van de situatie zal ook, zeer terloops, van de grote lijnen van het verleden van Zierikzee en van Zeeland het een en ander worden aange duid. Het is niet gemakkelijk het verloop te volgen van de nooit aflatende strijd die de mens in het Zeeuwse gebied tegen het water heeft gevoerd. De overwinningen en de nederlagen die, aanvankelijk door kleine eilandgemeenschappen, successievelijk werden behaald en geleden, ze kunnen wellicht nog het gemakkelijkst geregistreerd worden als men beschikt over een reeks kaarten waarop de situatie van tijd tot tijd is ingetekend. Maar als men zo doende zijn aandacht concentreert op die strijd, dan loopt men gevaar uit het oog te verliezen dat het water niet alleen als vijand mag worden beschouwd. De Zeeuwse wateren functio neerden ook als verbindingswegen. Die wegen hadden, al bracht het verkeer daarlangs tevens allerlei risico met zich mee, hun positief belang voor de mens. Zierikzee nu heeft, ook dat zou men uit zulke kaarten kunnen afleiden, lange tijd kunnen profiteren van zijn ligging op een driesprong van waterwegen. Via de Oosterschelde waren, naar het Zuidoosten, Brabant en Vlaanderen gemakkelijk bereikbaar, en het zelfde gold voor Engeland als men Westwaarts voer. En via de Gouwe, de waterloop tussen Schouwen en Duiveland die later ook wel Dijkwa- ter zou heten, kon men naar het Noorden naar Holland varen. Deze ligging maakt veel van het gebeuren begrijpelijk. De stad werd een punt van riskant-strategische betekenis gedurende de strijd die de Hollandse en de Vlaamse graven voerden om het Zeeuwse land. De Hollanders hebben die strijd gewonnen. Maar dat wil niet zeggen dat er daardoor ook op slag een einde kwam aan de cultuurinvloed die Vlaanderen lange tijd in Zeeland en met name ook in Zierikzee heeft geoefend. De waterwegen bij de stad bleven immers, ook in vredestijd, nog lang belangrijke verbindingswegen. De stad heeft daardoor, met name in de veertiende eeuw, een periode van grote bloei gekend. Ze was een 3

Archief | 1979 | | pagina 17