B. In Antwerpen bevindt zich in de Lange Nieuwstraat - in het gebou wencomplex "Securitas" - de Kapel van Bourgondië, in 1496 versierd met de landenwapens van Maximiliaan's zoon Philips de Schone. Het was de bedoeling, dat hier zijn huwelijk met Johanna van Aragon-en- Castilië zou worden ingezegend, maar die plechtigheid had op 12 no vember 1496 te Lier bij Antwerpen plaats. De wapens op de kapelmuren zijn vrij vaak gerestaureerd, zodat aan de huidige voorstellingen niet al te veel bewijskracht kan worden ont leend. In een zijkapel van veel te bescheiden afmetingen in de Onze-Lieve- Vrouwekerk te Brugge bevinden zich twee imponerende grafmonu menten: C. De graftombe voor hertogin Maria van Bourgondië (1477-1482). Deze graftombe is tussen 1498 en 1502 tot stand gebracht onder leiding van P. de Beckere. D. Het grafmonument voor Karei van Bourgondië. Deze tweede graf tombe is veel later, namelijk tussen 1559 en 1562 en in opdracht van koning Philips II, opgericht door J. Jongelincks. Hierin zijn de stoffelij ke resten ondergebracht van de bij Nancy gesneuvelde hertog Karei de Stoute (1467-1477). Beide grafmonumenten zijn overdekt met geslachtswapens, tesamen- gebracht in de vorm van kwartierstaten, alsmede met de wapens van de landen van het Bourgondische huis. De wapens op de miniaturen uit de bibliotheken van de hertogen zullen als voorbeeld hebben gediend. De graftombes zijn van bijzondere grote waarde voor de geschiedenis van de 17 Nederlanden. Het is te hopen, dat zij spoedig naar een waardigere omgeving zullen worden overgeplaatst. E. In 1499 liet keizer Maximiliaan de zuidelijke toren van het kasteel te Innsbruck versieren met onder andere de wapens van de Habsburgse landen, 55 in getal, daarvan 21 uit de Bourgondische erfenis. De toren is in 1766 afgebroken, doch er is een afbeelding van bewaard uit het jaar 1733, waarop de wapens goed herkenbaar zijn. Wel ontbreken op deze prent de kleuren en kleurenaanduidingen.16 F. Onlangs is men te Vöcklabruck in Oostenrijk gereed gekomen met de restauratie van een vergelijkbare met wapens versierde stadspoort, die in 1502 gebouwd en/of versierd zou zijn. De twintig wapens zijn onder leiding van Otto Götzinger opnieuw aangebracht. Het gaat in dit 138

Archief | 1979 | | pagina 174