dit gewijzigde wapen vertegenwoordigd, verder ook op het drieluik (H) te Mechelen. Ook op de afbeelding van de toren te Innsbruck lijkt Zutphen aldus te zijn aangeduid. Zelfs op een uit 1613 bekend zegel van de aartshertogen Albertus en Isabella, souvereine vorsten van de XVII Nederlandse provinciën, zien we Zutphen vertegenwoordigd door het doorsneden wapen met de leeuw en het ankerkruis, Gelderland door één eenvoudige leeuw. In 1492 was Karei van Egmond, de zoon van de in 1477 gesneuvelde Adolf, er in geslaagd zich door de Geldersen als hertog te doen erken nen. Als hertog Karei 1492-1538) voerde hij hetzelfde gedeelde wapen schild Gelre-Gulik, dat van zijn grootvader hertog Arnold 1423-1473) is bekend gebleven. Van een wapen van Zutphen wordt in zijn omgeving niet gerept. 16. WILLEM VAN KLEEF, HERTOG VAN GELRE Karei Hertog van Gelre en graaf van Zutphen had geen zoon om er zijn bewind aan te kunnen overdragen. Nog tijdens Karel's leven hebben de Staten van Gelre diens verre neef Willem van Kleef aangewezen als toekomstige hertog. Niet alleen volgde deze in 1538 in Gelre op, reeds in 1539 erfde hij ook nog van zijn vader de hertogdommen Kleef, Gulik en Berg, de graafschappen Mark en Ravensberg en de Brabantse heer lijkheid Ravenstein. Zo werd Willem van Kleef een'van de machtigste vorsten in de streek tussen Maas en Weser. De verscherping van het veeljarig conflict tussen keizer Karei V en de Gelderse hertogen is hem bijna noodlottig geworden. De macht van hertog Willem en de veelheid van zijn landen zien we weerspiegeld in zijn wapenschild. Het komt o.a. voor op de gravure van Heinrich Aldegrever met het portret van hertog Willem uit 1540.13 Het schild is door een horizontale lijn doorsneden. De bovenhelft vertoont de blazoenen van zijn vier hertogdommen, de leeuwen van Berg en Gulik, het lelierad (karbonkel, Cleverad) van Kleef en de leeuw van Gelre. De onderhelft vertoont de drie blazoenen van zijn graafschap pen: Mark, Zutphen en Ravensberg. Ravenstein ontbreekt... Hier zien we als blazoen van het graafschap Zutphen: in zilver een leeuw van rood gekroond van goud. Het ankerkruis is verdwenen. Het wapenschild van hertog Willem heeft in deze samenstelling maar een kort bestaan gekend. Keizer Karei V had al in 1538 bij de Staten van Gelre laten protesteren tegen de opvolging in Gelre door Willem van Kleef. De keizer had echter elders in de eerste jaren zijn handen meer 140

Archief | 1979 | | pagina 176