dan vol. Maar toen hertog Willem als bondgenoot van de Franse koning ging deelnemen aan de oorlog, veranderde de situatie. Willem's troe pen gingen verschrikkelijk te keer in de aangrenzende landen van keizer Karei; Peelland, Kempenland en de omgeving van Antwerpen werden zwaar geteisterd, Eindhoven in een puinhoop veranderd. Toen was de maat vol. Een korte veldtocht in de maand augustus 1543 in Gulik volstond om hertog Willem klein te krijgen. Op 4 september kwam hij in Venlo om vrede smeken. Hij kwam er eigenlijk nog goed van af. Hij moest zich verplichten keizer Karei en diens broeder Ferdi nand, de Rooms-koning, getrouw te zijn en hij moest onherroepelijk afstand doen van Gelre en Zutphen. Maar zijn andere landen mocht hij behouden! 17. HET WAPEN VAN GELDERLAND Voortaan werden de leeuwen van Gelre en Zutphen uit het wapen van hertog Willem weggelaten; Gelre en Gulik, in taal en gebruiken zo nauw aan elkaar verwant, gingen voortaan eigen wegen. Dat toch de leeuw van Gulik in het wapen van het hertogdom Gelre en later in dat van de provincie Gelderland is bewaard gebleven, vindt in de eerste plaats zijn oorzaak in de afbeeldingen tijdens het bestuur van de vorsten uit het Habsburgse huis. Trouwens ook de oudere linie van de Egmonds en de hertogen van Lotharingen hebben hun aanspraken op de opvolging in Gelre plus Zutphen voortdurend in herinnering gehouden door in hun geslachtswapen de leeuwen van Gelre en Gulik allebei op te nemen; deze laatste ondanks het feit, dat zij voor opvolging in Gulik geen goede argumenten konden aanvoeren, toch in een afzonderlijk kwartier! Tijdens de Republiek schijnt er ook nogal eens aan getwijfeld te zijn of men niet beter, in plaats van de leeuw van Gulik, de leeuw van Zutphen in het wapen van Gelderland diende op te nemen. Soms is de tweede leeuw in de zegels duidelijk gekroond, hetgeen op Zutphen kan wijzen. Een enkele keer komen we in de achttiende eeuw een gedeeld wapen tegen, waarop, naast de leeuw van Gelre, de rode leeuw van Zutphen op zilver veld. In het gemeentemuseum te Arnhem wordt een leen- richterszetel uit het jaar 1786 bewaard, die met dit laatste wapen is versierd.13 Vele landkaarten uit de zeventiende en achttiende eeuw zijn met het gedeelde wapen van Gelderland versierd, meestal met in 2 de leeuw van Gulik, een enkele maal met de leeuw van Zutphen.14 Destijds (en ook nu nog) hebben deskundigen geijverd voor de leeuw van Zutphen.13 Het heeft niet gebaat. In 1802 kreeg het departementaal bestuur van Gelderland het wapen Gelre/Gulik terug, waarvoor de wapenrok van hertog Karei van Gelre als voorbeeld moet hebben gediend, maar 141

Archief | 1979 | | pagina 177