Uit de geschiedenis van de Habsburgers is u waarschijnlijk wel bekend, dat zij door een handige huwelijkspolitiek, liever dan door oorlog, de uitbreiding trachtten te bevorderen van hun gebieden. Als men de huwelijken nagaat, die Philips de Goede voor zijn familieleden hielp tot stand brengen, dan blijkt weldra, dat ook de landen van de hertogen van Kleef bij Philips vooraan op het verlanglijstje hebben gestaan. Ook voor de huwelijkspolitiek hadden de Habsburgers een uitstekende leer meester in de persoon van Philips de Goede. 19. HET WAPEN VAN LUXEMBURG De graven van Luxemburg voerden reeds in de dertiende eeuw een gedwarsbalkt wapen van zilver en blauw van tien stukken en over alles heen een eenvoudige rode leeuw. Henri III le Blondel (Hendrik II de Blonde, 1217-1281), zoon van hertog Walram III van Limburg (1221- 1226) en van Ermesinde van Namur, erfgename van Luxemburg (t 1247), had eerst in zijn zegel een schild met een leeuw.25 Hij is in 1247 graaf van Luxemburg geworden. Daarna is in het wapen van zijn nieuwere zegel het veld gedwarsbalkt (van zilver en blauw) met over alles een gekroonde leeuw. P. Adam-Even20 ziet in de dwarsbalken een vrij vaak voorkomende breukdie geen verband behoeft te houden met wat E. Gevaert15 beschouwde als een oudere vorm van het wapen van Namur. Misschien hebben de heraldici wel te veel waarde gehecht aan de dubbele staart van de Limburgse leeuw en aan zijn kroon. We moeten bedenken, dat de zegels van was of lak geen kleuren vertonen en dat het randschrift van het zegel niet altijd even goed leesbaar was, resp. dat velen helemaal niet konden lezen. Om dan te bevorderen dat men gemakkelijk de ene leeuw van de andere zou kunnen onderscheiden, benutte men voor de zegels graag de kroon of de variatie van de dubbele staart; toevoegingen, die bij geduldige beschouwing van zegels de herkenbaarheid bevorderden, maar die op een ridderschild voor een onmiddellijke beslissing op het slagveld eigenlijk wat pover moeten zijn uitgevallen. Feitelijk was ook de toevoeging van dwarsbalken een uitkomst om de herkenbaarheid van bepaalde zegels te bevorderen. Deze overwegingen behoeven niet als enig mogelijke uitleg te gelden, een bijdrage tot een beter begrip van de heraldische systemen zijn zij wellicht wel. In 1354 werd Luxemburg een hertogdom. Het was toen vier keer groter dan thans. Hertog Philips van Bourgondië heeft tussen 1441 en 1461 bij voortduring te kampen gehad met pretendenten, die hem de opvolging in het hertogdom betwistten. Er schijnen geen boeken van Philips de 143

Archief | 1979 | | pagina 179