Goede bewaard te zijn waarin het wapen van het hertogdom Luxem burg een plaats heeft gekregen. Wel heeft Karei de Stoute voor dit wapen van het begin van zijn bestuur af een voorname plaats ingeruimd in zijn wapentaferelen. Op de prent uit 1468 (afb. 2) en op de miniaturen van de krijgsverordeningen uit 1473 wordt de leeuw van Luxemburg afgebeeld met een dubbele staart. Het mag van ondergeschikt belang lijken, maar deze staartvorm behoort eigenlijk bij de leeuw van Lim burg. In de boeken van J.Th. de Raadt25 worden op de gedwarsbalkte wapens van Luxemburg, Durbuy, Ligny enz. de leeuwen bijna steeds met enkele staart vermeld. Kort na 1280, als hertog Walram IV van Limburg als laatste van zijn stam is overleden, zien we bij uitzondering in het wapen van graaf Hendrik VI van Luxemburg (1281-1288) de leeuw met dubbele staart afgebeeld, ongetwijfeld omdat Hendrik toen aanspraak maakte op de opvolging in het hertogdom Limburg! De leeuw in het wapen van zijn opvolger en de leeuw, die Luxemburg vertegenwoordigt in het gekwartileerde wapen van koning Jan van Bohemen, hebben weer de gewone staart. Tegelijk zien we ook dat Walram "de Rosse", Heer van Valkenburg, ook al vanwege de Lim burgse erfenis, een vereenvoudigd wapen gaat voeren, dat feitelijk dat van Limburg is. Omstreeks diezelfde tijd zien we de jongere linie van Luxemburg, de graven van Ligny, eveneens het wapen van Limburg voeren. Leden van dit geslacht waren later belangrijke personen aan het hof van Bourgondië.23 Johan van Luxemburg, graaf van Ligny (1385-1440), bij de instelling van de ridderorde van het Gulden Vlies in 1430 één van de eerste leden van de orde, is als ridder afgebeeld in het armoriaal van de wapenko ning Charolais. Hij voerde het Limburgse wapen, aangevuld met een blauwe barensteel met drie hangers. Hij is de "Luxembourg", die in 1430 Jeanne d'Arc, die door Bourgondische soldaten gevangen was genomen, aan de Engelsen heeft uitgeleverd.23 Een andere Vlies-ridder van het jaar 1430 was Pierre de Luxembourg, die in 1430 het graafschap St. Pol (nu in Noord-Frankrijk) erfde van Philips "van St. Pol", van 1427 tot 1430 hertog van Brabant en Lim burg. Ofschoon Philips de Goede bij zijn vele titels ook die van hertog van Limburg voerde, schijnt het hem niet erg te hebben gestoord, dat de Luxemburgers van de tak Ligny het volle wapen Limburg voerden. Waarschijnlijk is de Luxemburgse leeuw op de wapentaferelen van Karei de Stoute zijn dubbele staart verschuldigd aan de grote bekend heid, die dit wapen "Ligny" genoot aan het Bourgondische hof. Als gevolg daarvan zien we in de wapens van het Groot-Hertogdom en van 144

Archief | 1979 | | pagina 180