de Belgische provincie Luxemburg, alsmede in vele gemeentewapens in het voormalige hertogdom, de goudgekroonde rode leeuw van Luxemburg versierd met de eigenlijk "Limburgse" dubbele staart.18 Hertog Philips de Goede (t 1467) mag dan geaarzeld hebben om het wapenschild van het lang omstreden hertogdom Luxemburg in zijn wapentaferelen op te nemen, heel anders benaderde Philips de Schone de Luxemburgers. Bij de doop te Gent van zijn zoontje Karei, de latere keizer Karei V, liet hij hem niet alleen opnemen in de ridderorde van het Gulden Vlies, maar hij verleende hem tevens de titel van hertog van Luxemburg, aldus bericht ons Olivier de Wree op folio 108 van zijn beroemde boek.8 20. EEN MERKWAARDIG MINIATUUR IN WINDSOR CASTLE Er mag in dit verband niet voorbijgegaan worden aan het miniatuur in het Register van het Gentse gilde van de HAnna, een manuscript uit de eerste maanden van 1477, thans bewaard in de bibliotheek van Windsor Castle bij Londen. Het is een afbeelding van Margaretha van York en Maria van Bourgondië, resp. weduwe en dochter van Karei de Stoute, in een kapel, waarvan de wanden zijn versierd met zeventien wapen schilden, nl. met 14 wapenschilden van Karel's landen, alsmede met de wapenschilden van de twee dames en dat van hertog Karei zelf. Veer tien wapens, tweemaal zeven, vertonen steeds de miniaturen van Phi lips de Goede. Zeventien landenwapens zien we op de prent van Brug ge, 1468; negentien op de krijgsverordeningen van 1473. Het persoonlijk wapen van hertogin Maria laat zien, dat zij nog onge huwd is. Het is bekend, dat haar landen vooral door de Franse koning ernstig werden bedreigd en Gelderland was bezig zich aan het Bourgon dische gezag te onttrekken. Het behoeft geen verwondering te wekken dat de wapens van Gelre, Zutphen en Charolais ontbreken. Maar waarom zijn de wapens van Luxemburg en Antwerpen weggelaten? De enige verklaring die tot nu toe gevonden is, is dat de kunstenaar, die de miniatuur voor het St-Annagilde vervaardigd heeft, alleen een voor beeld uit de manuscripten van Philips van Bourgondië ter beschikking heeft gehad en de miniaturen van Karei de Stoute niet heeft gekend... Het gaat hier niet om een document, dat onder ambtelijk toezicht is ontstaan en dit wordt nog eens benadrukt door het feit, dat in het hartschild van de persoonlijke wapenschilden de leeuw van Vlaanderen per abuis vervangen is door de leeuw van Brabant. Dit immers is in tegenspraak met de heraldische traditie tijdens de Habsburgers, die van 1482 tot 1700 de leeuw van Brabant altijd in het vierde kwartier van hun 145

Archief | 1979 | | pagina 181