Omdat koning Philips IV (1621-1665) en zijn opvolgers als hertog van Gelre het wapenschild bleven voeren dat vandaag de dag geldt als het wapenschild van de provincie Gelderland, terwijl ditzelfde wapen toch ook gevoerd werd door het "vorstendom" Gelderland, dat deel uit maakte van de Republiek, komen we in de zeventiende eeuw landkaar ten van de Zeventien Nederlanden tegen, waarop het Gelderse wapen schild tweemaal is afgebeeld, nl. bij de Zeven Verenigde Nederlandse Provinciën en bij de Zuidelijke Nederlanden. Zutphen ontbreekt dan begrijpelijkerwijze. Wellicht was dit dubbele gebruik van het gedeelde Gelderse wapenschild een aanleiding te meer voor de pogingen die in de achttiende eeuw zijn ondernomen, om de Gulikse leeuw in het Gelderse wapen te vervangen door een goudgekroonde rode leeuw op veld van zilver voor het graafschap Zutphen...13 26. HET KONINKRIJK DER (ZEVENTIEN! NEDERLANDEN 1815-1830) De bevrijding in 1813/1814 van de Franse overheersing werd in 1815 gevolgd door de oprichting van het Koninkrijk der Nederlanden. Hier van maakte, behalve de Noordelijke en de Zuidelijke Nederlanden, nu ook het voormalige Prins-bisdom Luik deel uit. Het nieuwe koninkrijk werd in zeventien provinciën verdeeld. Van de hierboven genoemde landen (1549) worden de volgende namen niet meer in de provincie namen teruggevonden: Artois, Mechelen en Zutphen, thans respectievelijk deel van Frankrijk, van de provincie Antwerpen en van de provincie Gelderland. Vlaanderen is verdeeld in Oost- en West-Vlaanderen. De naam Brabant vinden we terug bij Noord-Brabant en Zuid-Brabant. De provincie Luik, de vijfde op de ranglijst van de zeventien provincies, omvat slechts een betrekkelijk klein deel van het voormalige prinsdom Luik. Drenthe wordt de zeventiende provincie. De rang van de voormalige vorsten bepaalde in 1815 de volgorde van de Nederlandse provincies; hertogdommen komen vóór graafschappen, de heerlijkheden komen het laatst. De ranglijst24 is zodoende geworden: 1. Noord-Brabant, 2. Zuid- Brabant, 3. Limburg, 4. Gelderland, 5. Luik, 6. Oost-Vlaanderen, 7. West-Vlaanderen, 8. Henegouwen, 9. Holland, 10. Zeeland, 11. Na men, 12. Antwerpen, 13. Utrecht, 14. Friesland, 15. Overijssel, 16. Groningen, 17. Drenthe. Luxemburg is verheven tot een zelfstandig Groot-Hertogdom, mede onder bestuur van Willem I. De splitsing van Noord- en Zuid-Holland dateert van 1840. De wapens van de provincies van 1815 komen veelal overeen met de 154

Archief | 1979 | | pagina 190