26, Paul Adam-Even et Léon Jéquier, Un Armorialfrangais du X'llle siècle, I'Armorial Wijnbergen. Archives héraldiques Suisses (1951-1954). 27. Algemene geschiedenis der Nederlanden 12dln. (Utrecht 1949-1958) deel 3. TOELICHTING BIJ DE AFBEELDINGEN Afb. 1. Miniatuur folio 6, Codex 2549, jaar: 1450 Nationale Bibliotheek van Oostenrijk, Wenen. Bovenaan van links naar rechts: de wapenschilden van de hertogdommen Brabant, Bourgondië, Neder-Lotharingen (in rood een dwarsbalk van zilver), Limburg. Links: (Brabant), Vlaanderen, Franche-Comté (vrijgraafschap Bourgondië, ook wel genoemd Bourgogne-Palatinat Paltsgraafschap Bourgondië), Holland. Namen (gelijk aan het wapen van Vlaanderen). Rechts: (Limburg), Artois, Henegouwen (gelijk aan het wapen van Vlaanderen), Zee land. Mechelen. Onderaan: (Namen), Friesland, Salins, (Mechelen). Afb. 2. Ets van de Meester W.A. uit 1468, Koninklijke Bibliotheek, Brussel (Huwelijk te Brugge van Karei de Stoute met Margaretha van York) Twee leeuwen houden het persoonlijk wapen van Karei de Stoute. Daarboven de wapens van zijn 5 hertogdommen, van links naar rechts: Limburg, Neder- Lotharingen, Bourgondië, Brabant en Luxemburg. Linkerkolom, van boven naar beneden: Vlaanderen, Franche-Comté, Henegouwen, Zeeland, Antwerpen, Salins. Rechterkolom, van boven naar beneden: Artois, Charolais, Holland, Namen, Friesland, Mechelen. Afb. 3. Codex 242 10 C 3 uit 1473 Museum Meermanno Westreenianum, 's-Gravenhage. Bovenaan van links naar rechts de wapenschilden van de vijf hertogdommen: Limburg, Neder-Lotharingen (bij deze twee met zilver gehoogde wapens is het zilver zwart ge oxideerd!), Bourgondië, Brabant, Luxemburg. Links: (Limburg), Gelderland, Vlaanderen, Franche-Comté, Henegouwen, Zeeland, Antwerpen. Rechts: (Luxemburg), Artois, Charolais, Holland, Namen, Friesland, Mechelen. Onderaan: (Antwerpen), Salins, het persoonlijke wapen van Karei de Stoute, Zutphen, (Mechelen). Afb. 4. Ms 36619 (omstreeks 1473) British Museum Londen. De volgorde van de wapens is gelijk aan die van afbeelding 3. 157

Archief | 1979 | | pagina 193