troon hier en daar veranderd. Er zijn toen straten en straatnamen verdwenen en er zijn er bij gekomen. Ook kwam het voor dat een straat een wat andere ligging kreeg. Alle straten die in de bestudeerde bronnen voorkomen vóór het jaar 1576 worden behandeld. Niet genoemd worden de vele gangen die Middelburg bezat en waarin ook vaak enige huizen stonden. In de 17e eeuwse stadsregisters worden er talloze genoemd. Sommige werden naar een bewoner of naar een huisnaam vernoemd. Een tweetal gangen ontving de spotnaam "straetken sonder eynde".2 Van de meeste gan gen weten we echter de naam niet, zo ze al alle een naam hadden. Opvallend is dat er in Middelburg geen straatnamen eindigend op "-steeg" voorkomen. De reden hiervoor is duister. Van iedere straat worden drie aspekten behandeld: 1De (belangrijkste) vermeldingen, met het jaar waarin ze voorkomen. 2. De ligging. Hierbij is uitgegaan van een 19e eeuwse plattegrond (kaart 7), en van de oudste betrouwbare kaart van Middelburg, t.w. die van Jacob van Deventer uit ca. 1550. 3De betekenis van de naam. Een aantal straatnamen leren ons tevens iets over de oude topografie van de stad in de meest brede zin. Dus waar bevonden zich de onder-' scheiden aktiviteiten en zijn er verschuivingen hierin opgetreden. Dommisse heeft in zijn artikel van 1904 ook getracht zoveel mogelijk van de oude topografie te rekonstrueren. Hij haalt hierbij soms een straatnaam aan om zijn betoog te ondersteunen. In dit artikel is de volgorde andersom: de straatnamen vormen de (systematische) ingang, andere kennis heeft een aanvullende of ondersteunende funktie. De verkregen kennis over de straatnamen kan men op twee manieren ordenen: 1alfabetisch naar straatnaam, en 2. gegroepeerd op basis van een overeenkomstig kenmerk. Beide manieren hebben voor- en nade len. maar op de tweede manier wordt toch meer het euvel omzeild dat het geheel enigszins als los zand aan elkaar hangt. De in dit artikel gebruikte indeling in paragrafen moet men dan ook zien als een middel om de verkregen kennis op een wat meer samenhangende wijze te verwerken. Alvorens tot de behandeling van de straatnamen over te gaan, volgt eerst een paragraaf waarin kort het een en ander staat over de geschie denis van Middelburg tot 1574. Deze paragraaf is voor het grootste deel op al bestaande literatuur gebaseerd. 2. KORTE GESCHIEDENIS VAN MIDDELBURG TOT 1574 De verklaring van de naam Middelburg levert tegenwoordig geen pro blemen meer op. In het verleden heeft men wel gedacht dat de "Metelli- burgum" genoemd zou zijn naar haar romeinse stichter Metellus.3 Na 187

Archief | 1979 | | pagina 253