vroeg vermelde handelscentrum dat Walcheren Walacria) geheten zou hebben.10 In het huidige Domburg is de ring-vorm niet meer te herken nen, alhoewel Huizinga hierin toch nog wel enige aanwijzingen ziet.11 Meer voor de hand ligt de veronderstelling dat de Domburgse burg zich thans onder de duinen bevindt of door de zee verzwolgen is.12 Gezien de burg-naam moeten we Domburg evenwel toch rekenen bij de karolingische burgen. Huizinga noemt nog een ander argument. Bij Middelburg en Souburg (d.i. zuid-burg) zal men een noordburg zoeken. Die is er niet, maar zijns inziens moeten we hierbij aan Domburg (d.i. duin-burg) denken. Dit houdt tevens in dat de burg in het noorden, bij Domburg, primair was. Vandaar uit werd een zuidburg en vervolgens tussen beide in een middelburg gesticht.13 De middelburg werd aangelegd aan de rand van het knooppunt van een drietal kreekruggen. In de loop van de eeuwen heeft men deze plaats steeds meer opgehoogd. Het riviertje de Ame verbond haar met de zee en zorgde voor water in de burggracht. De nederzetting is later naar de nabijgelegen burg vernoemd: Middel burg. Vaak was het de kerk die dérgelijke "objektieve", nieuwe namen invoerde. Hoe de nederzetting daarvoor heette, daarover kan men slechts gissen. In de buurt van de burg ontstond later een handelsnederzetting, een verschijnsel dat in Vlaanderen en Brabant vrij algemeen voorkwam. In de burg zelf was te weinig ruimte voor de ontwikkeling van zo'n handelsnederzetting. In dit verband is het aardig zich te realiseren dat bij Domburg dit verschijnsel zich precies andersom kan hebben ontwik keld, nl. primair de handelsnederzetting, sekundairde burg. De neder zetting bij Domburg is later door de zee verzwolgen. Bij (Oost-)Sou- burg heeft zich nooit een dergelijke nederzetting gevormd, waarschijn lijk omdat een goede waterweg naar zee ontbrak. Zo'n handelsnederzetting wordt in de bronnen vooral vermeld onder de naam portus.14 De markt lag hierbij buiten de pre-stedelijke kern en in tijd van gevaar kon de bevolking van de portus zich terugtrekken in de burg.is De portus bij Middelburg was in het laatst van de 10e eeuw al aanwezig.16 Een eeuw later had deze al zo'n vooraanstaande plaats verworven, dat met de naam Middelburg wel heel Walcheren werd aangeduid.17 De handelsnederzetting lag volgens Ungeraan de zuidzij de van de burg, in het westen lag de markt rondom de Westmonster- kerk.18 Dekker huldigt de - meer waarschijnlijke - opvatting dat de handelsnederzetting zich ook bij de Westmonsterkerk bevond.19 Ik kom hier in de laatste paragraaf nog op terug. Middelburg had in die tijd hoogstwaarschijnlijk ook een bestuursfunk- tie gekregen, nl. als hoofdplaats van een vlaamse kasselrij (d.i. een bestuursdistrikt).20 Het grootste gedeelte van de burg werd in beslag genomen door de 189

Archief | 1979 | | pagina 255