De straat zal wel bij de Dam gelegen hebben. In aanmerking komen dan vooral de Lange Giststraat en de Korte Delft. Vermoedelijk is het de oudere naam voor de (Lange) Giststraat. Deze straat wordt namelijk in 1465 (Kest.) voor het eerst genoemd, terwijl de Korte Delft vanaf 1421 vrij geregeld voorkomt. Een Lange Damstraat is er kennelijk niet. Het Korte van de Korte Damstraat zal dan wel naar analogie zijn van de nabijgelegen Korte Delft. In de straat de Burg stond het gravensteen, dat onder andere dienst deed als gevangenis. Dit gravensteen stond op de hoek van een andere straat, de Brugghestraat. Ook het huis "Cranenburgh", dat we al eerder tegen kwamen in 1266, stond in 1301 op de hoek van deze straten. De Brugghestraat wordt slechts éénmaal vermeld, namelijk in 1301 (O.L. V. Arch. 101De lokatie van de Brugghestraat is problematisch. De wijze waarop Dommisse haar lokaliseert is gezien enige van zijn konklusies aan twijfel onderhevig.56 De verleiding is groot om haar te situeren bij de karolingische wal, zij zou dan de voortzetting zijn van de straat de Wal aan de overzijde van de straat de Burg (zie kaart 6). Ook Van Empel en Pieters denken kennelijk in deze richting als zij de grenzen van de Westmonsterparochie aangeven. Zij laten deze onder andere lopen "langs de achterzijde der huizen aan de Lange Noord straat..., door de thans verdwenen Brugghestraat naar de Lange Burg".57 Ten onrechte suggereren zij echter dat zij dit baseren op het stuk van 1591 (zie boven). Dit stuk trok, naar wij aannemen, oude grenzen in de toen aktuele situatie van 1588. Toen bestond de Brugghe straat al lang niet meer en ze komt dan ook in het stuk niet voor. De naam Brugghestraat kan haar gegeven zijn omdat zij uit kwam op een brug. Deze brug moeten we dan lokaliseren op het einde van de Burg, daar bevond zich immers vermoedelijk een van de vier "toe gangspoorten" (met brug?) tot de karolingische burg. Omdat vroeger een letter in een woord nog al eens kon verspringen, men noemt dit metathesis, is het ook mogelijk dat brug oorspronkelijk burg was. De oorspronkelijke naam zou dan Burgstraat moeten zijn, dus de straat uitkomend op de Burg. Deze veronderstelling gaat echter niet op omdat er sprake is van een Brugghestraat, en niet van een Brugstraat. De straat kan ook naar een huisnaam genoemd zijn. Middelburg onderhield destijds immers handelsbetrekkingen met Brugge. Tenslotte kan de straat haar naam ontleend hebben aan het lombardengeslacht Van der Brugghen dat in de 14e eeuw in Middelburg opereerde, alhoewel dit gezien de straten waarin zij volgens Dommisse hun huizen hadden, niet waarschijnlijk is.58 196

Archief | 1979 | | pagina 262