De Kosterstraatpoort wordt tweemaal vermeld, namelijk in 1351 en 1366. De Kosterstraat wordt vaker vermeld, namelijk in 1366 ("Cor- sterstrate", BM II 190) en nog driemaal in de 16e eeuw (het laatst in 1570: "Costerstrate", BM III 862). In deze straat woonde vermoedelijk "den costere van Westmonster" die onder andere van 1365 tot 1477 viermaal financieel beloond wordt voor zijn bemoeienissen met het luiden van de klok. Een koster stond vroeger in hoger aanzien dan tegenwoordig, ook was zijn taak gedeeltelijk andersHet hoeft dus geen bevreemding te wekken dat een straat naar een "gewone" koster is genoemd. In 1566 (BM I 209) wordt gesproken van "de Costerstraete, geseyt de Vlasmarct". De Kosterstraat is dus de oudere benaming voor de huidige Vlasmarkt. Gezien de naam Kosterstraatpoort omvatte de Kosterstraat vroeger de Vlasmarkt èn de Krommeweele. In dit verband mag misschien ook de straat "Middelare" genoemd worden. Deze wordt in 1365 (BM II 189) over een lengte van 47 roeden bestraat, in 1366 (BM II 190) komen daar nog 20 roeden bij. Een straat van een respektabele afmeting dus.62 In 1366 worden, behalve de Middelare, nog twee straten bestraat die beide gelegen zijn in het westelijk deel van de stad, bij het klooster van de Augustijnen. Het ligt daarom voor de hand ook de Middelare hier te situeren. Twee straten komen dan er voor in aanmerking in de 14e eeuw Middelare te hebben geheten. Ten eerste is dat de straat gevormd door de huidige Schuiffel- straat en het straatje in het verlengde er van in westelijke richting, dat nog op de kaart van Van Deventer te zien is. De lengte van deze beide straten lijkt me echter wat aan de korte kant voor een totaal van 67 roeden. Meer voorde hand ligt de tweede mogelijkheid, namelijk dat de Middelare opgebouwd was uit de huidige Vlasmarkt en Schuttershof straat. De al in 1351 genoemde Kosterstraat omvat dan eerst alleen het gedeelte dat later Krommeweele heet. Als de naam Middelare in on bruik raakt, wordt ze de benaming voor zowel Krommeweele als Vlas markt. Het MNW haalt de rekening van Middelburg aan waarin de Middelare genoemd wordt, en vermoedt dat de oorspronkelijke betekenis van middelare is: een plaats die tussen twee andere gelegen is. Dus te vergelijken onder andere met Middelburg dat tussen twee andere bur gen in ligt. De straat kan dan zo genoemd zijn omdat ze zich bevond tussen het "hoghe hof' (zie 8) en het klooster van de Augustijnen. Een andere betekenis van middelaar is: tussenpersoon, makelaar, be middelaar (MNW). De straat kan uiteraard ook zo genoemd zijn omdat een persoon die dit beroep uitoefende er een huis in had. Sinds 1480 heet de Kosterstraatpoort steeds Seispoort. De naam seis wordt het eerst genoemd in 1342, ze duidt dan een persoon aan, nl. Jan 198

Archief | 1979 | | pagina 264