Sijs (RZ NS 29 p. 179). In 1365 (BM I 189) bestaat er een persoon genaamd "Heynric Sijs'zons zone". Het kohier van 1576 meldt een Michiel seys. Meertens konkludeert dan ook dat de naam Seis ontleend is aan een persoonsnaam.63 Bij nadere beschouwing stuit deze verkla ring op enige bezwaren. In 1400 (C.d.W. 43) is er een huis in Seys aan de oostzijde van de straat, in 1543 (C.d.W. 519) horen we van het land bewesten tSceys, in 1581 (C.d.W. 664 665) staat er een huis op het Seys. In 1589 bevinden er zich (hayman-)landen beoosten en bewesten 't Seys.64 Als een straat naar een persoon wordt genoemd, bv. een zekere Jan, dan noemt men die straat Janstraat, en niet alleen maar Jan. Bij bovenstaande vermeldingen is echter steeds sprake van kortweg Seis, alleen in 1458 (Kest.) is er een Seisstraat. Het lijkt er dan ook op dat Seis een aardrijkskundige naam is. Ook in de vorige eeuw dacht men in deze richting. Men vermoedde toen dat seine, seijs de benaming was voor een waterloop.65 Deze veronderstelling paste mooi in het kader van de zogenaamde "eilandentheorie". Deze beweert dat Wal cheren ontstaan is door aaneendijking van vele eilandjes, die alle als opwassen ontstaan zouden zijn. Deze theorie is echter achterhaald, en men kan hierop dus niet baseren dat seis op een aardrijkskundige naam kan duiden. Het MNW geeft twee mogelijkheden wat betreft de betekenis van seis. Ten eerste kan het slaan op het ndl. zeisen, zeis. Maar waarom nu net dit stuk het land genoemd zou moeten worden naar een zeis is niet duidelijk. Meer voor de hand ligt dan ook dat we hier te maken hebben met het mnl. seis, seins, afkomstig uit lt. census, in de betekenis van schatting, cijns. Seis is dan de benaming voor een vroeger heerlijk land waarvoor de gebruikers een cijns moesten betalen. Dat we hier met deze betekenis van seis te maken hebben, wordt ondersteund door twee faktoren: 1. het gebied genaamd seis grenst pal aan het "hoghe hof', dit is wellicht de plaats waar vroeger de curtis stond (zie 8), 2. ook de naam Langeviele kan op een grondheerlijke oorsprong duiden (zie 8). Tenslotte nog dit: waar lag de in 1458 genoemde Seisstraat? De huidige Seisstraat bevindt zich buiten de middeleeuwse Seispoort. De Seis straat van 1458 kan een vroegere naam voor de Krommeweele zijn, maar meer waarschijnlijk is dat de straat toen al buiten de stad lag in het gebied dat Seis genoemd werd en vóór de Seispoort gesitueerd was. Later vormde dit gebied, of een gedeelte er van, het Seisambacht. De Oostpoort wordt maar één keer vermeld, namelijk in 1366: "den wech te maken ter Oestporten" (BM II 190). Uit het lijstje van poorten blijkt, dat deze poort dezelfde moet zijn als de latere Koepoort. Welke weg er bedoeld wordt die bij de Oostpoort werd gemaakt, is niet duidelijk. In de stadsuitbreiding van 1595-1598 komt een Nieuwe Oos terse straat te liggen. Was de weg van 1366 de (Oude) Oosterse straat? 199

Archief | 1979 | | pagina 265