werd in 1591 en volgende jaren aangelegd (Kest.), ze ligt geheel op het oude kloosterterrein van de Minderbroeders. Haar naam kan ze ont leend hebben aan de boomgaard van de Minderbroeders. Meer waar schijnlijk is dat de straat genoemd is naar het in 1601 in deze straat staande huis genaamd "de boogaert".74 Over het klooster Bachtensteene werd al in 3 gesproken. Tussen de Spanjaardstraat en de St. Pieterstraat lag een klooster dat door de Begarden werd bewoond en voor het eerst genoemd wordt in 1271.75 Straatnamen die herinneren aan dit klooster zijn er niet. Ditzelfde geldt voor het klooster van de Duitse Heren dat aan het huidige Hofplein stond. Het begijnhof dateert al van vóór 1249. De omvang van dit hof was vrij aanzienlijk, namelijk vanaf de huidige Koningsstraat tot de Spanjaard straat.76 Dit terrein werd voor een groot aantal verschillende zaken gebruikt. De kerk en de gebouwen van de bagijnen waren er uiteraard gevestigd. Maar in 1365 bevonden er zich bijvoorbeeld ook een school, een steenoven en vele opslagplaatsen. In 1587 werd de kerk afge broken. In die tijd weken vele inwoners van Antwerpen, dat in 1585 door de Spanjaarden veroverd was, uit naar Middelburg. Om deze aanwas op te vangen werden, vóórdat er een stadsuitleg plaatsvond, eerst nog onbebouwde stukken grond benut. In het begijnhof heeft men toen ook een vrij groot aantal straten aangelegd.77 Eén straat noemde men de Bagynestraat of de "strate van het bagyn- hoff Al snel werd deze naam veranderd in Breestraat of Bree.78 In de tweede helft van de 17e eeuw bevinden zich de volgende straten op het terrein van het voormalige begijnhof: Rosemarijnstraat (al door Kesteloo in 1580 genoemd), Raamstraat, Smitstraat, Pluimstraat, Bak kersstraat, Corte Breestraat in 't bagynhof, Langendeft (d.i. delft) genaamd St. Joris, Bagynestraat nu de Bree (in deze straat bevond zich ook nog een gang), Cellebroersgang.79 Ook is er nog een Wijngaard straat en een Nieuwstraat.80 Deze vele straatjes op zo'n klein gebied geven al aan dat hier niet de meest koopkrachtige burgers gehuisvest waren. Integendeel, de behui zing daar was zeer kneuterig.81 In 1924 werd het begijnhof gesloopt en ontstond de huidige bebouwing.82 We mogen aannemen dat de Bagynestraat, laterde Bree, de straat is die op de kaart van Van Deventer uitkomt op de kerk van de begijnen. Deze straat bestaat nu nog. In de middeleeuwen bevonden er zich in het begijnhof echter eveneens enige straatjes. Dit blijkt uit het volgende. In de stadsrekening van 1489 (Kest.) staat het een en ander hoe het schoonhouden van de stad wordt aanbesteed. Een van de gebieden 202

Archief | 1979 | | pagina 268