waarin de stad daartoe wordt ingedeeld is het volgende: "de Noord-, Koe- en Noorddampoort, met hare vervolgen, te weten de noordsteen- put, de straat achter den Rentmeester, "Simon jugestraetken (Sint Simon en Judasstraatje) met de blanke straetk (Blankaardstraatje) bac- steen (Bachtensteene) geheel, "streckende toet de minderbroers", de bagijnenmuur. Spanje en "de Anker" (tekst van Kesteloo). Van de straat achter "den Rentmeester" is verder niets bekend. De naam kan op een huis of op een funktionaris doelen. In 1378 (C.d.W. 12, Kest.) horen we van een kamer in "sente Symon" aan de zuidzijde van de straat. Is "sente Symon" hier een huisnaam? In 1408 (Kest.) is er een Sint Simon en Judasstraatje. Het Blankaard straatje wordt ook nog genoemd in 1447 (Kest.) en 1469 (C.d.W. 277). De naamgever zal hier een familie Blankaard geweest zijn, die in deze straat woonde. De naam Blankaard duidt op waalse of franse af komst.83 De ligging van beide laatste straten is problematisch. Alleen de kon tekst van de stadsrekening van 1489 is een aanwijzing. Misschien moeten ze gezocht worden in de straatjes die op de kaart van Van Deventer staan afgebeeld tussen de Schotse Hoek en het bagijnhof. Ook de straat achter "den Rentmeester" lag hier wellicht. Het Sint Simon en Judasstraatje' is dan het verbindingsstraatje Schotse Hoek - bagijnhofkapel (zie de kaart van Van Deventer), omdat deze straat een zuidzijde heeft, terwijl beide andere straten precies noord-zuid lopen. Daarbij moet wel opgemerkt worden dat men vroeger de windrichtin gen niet zo nauwkeurig aangaf. Aan de huidige Simpelhuisstraat stond vanaf de 15e eeuw het klooster van de Cellebroers. Dit klooster werd aan het eind van de 16e eeuw bestemd tot krankzinnigeninrichting. Vandaar de naam Simpelhuis straat. Daarvoor heeft deze straat Cellebroersstraat geheten (1581 Kest.). In 1576 (Q) wordt gesproken van "een huysken achter de cellebroers". In 1471 (C.d.W. 311) is sprake van een huis in de straat achter de Cellebroers en in de Wijngaardstraat. Op de kaart van Van Deventer is een straat ingetekend, die vanuit de huidige Simpelhuisstraat via een bocht in de Lange Noordstraat uitkomt. In 1551 (BM I 152) horen we van "de Lange Noor(t)strate van tWijngaert(straet)ken aff". De kromme straat op de kaart van Van Deventer zal dan ook wel in zijn geheel Wijngaardstraat hebben geheten. De Wijngaardstraat wordt het eerst vermeld in 1376 (Kest.). De Cellebroers vestigden zich in Middel burg tussen 1471 en 1484.84 Als de straat naar een nabijgelegen wijn gaard is genoemd, dan kan deze, althans in eerste instantie, dus niet van de Cellebroers zijn geweest. De straat kan haar naam ook ontleend hebben aan het uithangbord van een herberg. 203

Archief | 1979 | | pagina 269