De oude benaming van de huidige St. Antheunisstraat luidt in 1550 (BM II 335) "Vogelensanck" en in 1570 (BM III 862) "Vogelsanck straet- ken". De straat kan genoemd zijn naar 'Thuys genaempt Den vogelen zanck" dat in 1576 (Q) in de Lange Noordstraat staat, op de hoek van de St. Antheunisstraat. Het kohier meldt niet dat het een hoekhuis betreft, maar dat kunnen we uit de volgende gegevens konkluderen. In 1606 wordt het hoekhuis bewoond door de huurder Lieven Struwe." Deze koopt in 1610 het huis "den grooten vogelensanck" in de Lange Noordstraat en tevens het er achtergelegen huis "den cleenen vogelensanck". Muller denkt bij de naam Vogel(en)zang aan een verband met vogelen, vögeln, coïre. Een huis, straat of wijk werd dan zo genoemd omdat zij één of meerdere bordelen herbergde.100 In Middelburg lijkt dit verband niet te leggen. In 1460 (BM I 76) werden de publieke vrouwen verplicht om zich in hun aktiviteiten ruimtelijk te beperken tot de Spanjaard straat, in 1565 (BM I 197) mochten zij zich alleen beroepshalve bevin den in "de straete, genaempt de Geere ende thiende hof'. De opvatting van Blok lijkt hier meer van toepassing.101 Hij konstateert vanaf het midden van de 13e eeuw in laag Nederland een modenaamge- ving via een type namen die een zeker gevoel voor de schoonheid van de natuur schijnen weer te geven. Dit betreffen vooral de namen die beginnen met Bloemen-, Rozen- en Schoon-(en)- en de naam Vo- gel(en)zang. Deze namen beschrijven meestal niet de werkelijke land schappelijke situatie, maar zijn fantasienamen. De straatnaam Voge lenzang kan dan het landelijke karakter aangeven van het deel van de stad waarin ze ligt, vóórdat de stad er zich over uitbreidde of vóórdat dit stadsdeel bebouwd werd. Deze naamsverklaring vindt steun in het feit dat vlak bij de straat Vogelenzang een straat "Rozendale" heeft gelegen, die dus ook in deze modenaamgeving past. In 1423 (C.d. W. 94, Kest.) wordt een huis op de noordsteenput aan de oostzijde van de straat in Rosendale genoemd. In 1484 (Kest.) komen we dit Rosendale nog eens tegen. In 1596 staat een huis "Rosendale" aan de zuidzijde van de Lange Noordstraat, onge veer ter hoogte van de St. Antheunisstraat.102 Omdat het kohier van 1576 geen huis "Rosendale" noemt, is dit een ander, nieuwer huis. Wellicht dat vroeger een huis "Rosendale" stond op de hoek van de latere Lambrechtstraat. Deze straat heeft dan enige tijd vanwege dit huis Rosendale geheten. Aan een "dal van rozen" hoeven we in iedergevai niet te denken. Meer voor de hand ligt dat de mode leidde tot deze huis- en straatnaam- geving. 209

Archief | 1979 | | pagina 275