7. DE SCHUTTERSHOVEN Middelburg heeft in totaal drie schuttersgilden gekend. Daarvan zijn de schutterijen van de handboog (patroon: St. Sebastiaan) en die van de voetboog (patroon: St. Joris) de oudste, één van beide wordt al in 1365/6 vermeld. De hierbij behorende schuttershoven stonden in het zuidelijk deel van de stad, ongeveer ter hoogte van de Segeerstraat, maar moesten verhuizen toen in 1540 de nieuwe haven binnen de stad werd getrokken.103 In 1540 stond Karei V Middelburg toe de nieuwe haven te verlengen en binnen de stad te brengen "duer vele ydele plaetsen, als schuttershoven ende andere erven onbewoont, mit luttel quetse van huysen" (BM 111 578). Straatnamen die op hun oude ligging duiden, zijn er niet. Het schuttershof van de handboog verhuisde in 1541 naar een plaats buiten de stad. Volgens Unger was dit bij de Seisdam, op de kaart van Braun en Hogenberg, die echter niet zo betrouwbaar is, staat het hof bij de noordpoort getekend. In 1572 moest men dit hof weer verlaten in verband met de belegering van Middelburg door de geuzen. In 1578 kreeg men het klooster van de Augustijnen als verblijfplaats toegewe zen. Het Augustijnenstraatje heet sindsdien Schuttershofstraat. In 1606 is er het "schuttershoffstraetken vant hantbogenhoff'.'°4 Het schuttershof van de voetboog werd in 1540 verplaatst naar het bagijnhof ter hoogte van de Balans. Pas na de Tweede Wereldoorlog werd een straat langs dit hof aangelegd die de naam St. Jorisstraat kreeg. In 1509 werd de schutterij van de Bus opgericht (BM I 96), naar hun wapen ook de schutterij van de Kloveniers genoemd. Net als de twee andere schutterijen kreeg ook zij een hof in het zuiden van de stad, en wel aan de Dam zuidzijde. Deze lokatie wordt in 1548 (C.d.W. 531) en 1576 (Q) expliciet vermeld. In het kohier van 1576 worden de huizen genoemd die staan aan de zuidzijde van de Dam. Men begint bij de zuiddampoort. Het 7e huis dat genoemd wordt, is een hoekhuis. Het 8e huis is "Thuys met het hoff van de Cleuveniers". Het 9e huis is "Thuys op thoukxken van tmeule- straetken". Bij het 15e huis wordt gesproken over "Thuysken daerover jnt straetken". In dit laatste straatje worden totaal acht huizen ge noemd, waarvan er zeven niet aangeslagen worden omdat hun huren zo laag zijn. Op de kaart van Van Deventer staat maar één straatje inge tekend, op die van De Bast 1594) staan er twee, beide uitkomend op het hof van de Kloveniers. Beide straten zijn gedurende enige tijd naar dit hof genoemd. Het hierboven genoemde "meulestraetken" zal wel identiek zijn met de huidige Kuiperspoort. Op de kaart van Van Deventer staat ook een molen ingetekend en de straat die hier op uitkomt is dan ongetwijfeld 210

Archief | 1979 | | pagina 276