het Molenstraatje.105 Deze molen wordt in 1581 (Kest.) verplaatst naar Oost-Souburg. In 1590 (Kest.) heet dit straatje "Cleuvenijers-straet- ken", in 1606 "t 'schuttershoff straetken" en in de tweede helft van de 17e eeuw 't oude Schuttershofstraetken van den Busse".106 Later wordt ze Kuipersgang/Kuiperspoort genoemd, naar het gilde van de kuipers dat in 1642 het gebouw kocht dat aan het einde van deze straat staat.107 Het straatje bij het 15e huis is dan de huidige Schuddebeursstraat. In 1606 heet deze straat "schuddestraetken" en in de tweede helft van de 17e eeuw, en ook nog in 1904, Schuddebusstraat.108 De naam zal zich ontwikkeld hebben via Schutters-van-de-Bus-straat, Schuttebusstraat en Schuddebusstraat tot Schuddebeursstraat. De naam schuddebeurs is een bekende naam voor een herberg in het zuidwesten van Nederland, op Schouwen en in Zeeuws Vlaanderen is zelfs een gehucht naar zo'n herberg genoemd. Toen de schutterij van de bus in het begin van de 17e eeuw verhuisd was naar een terrein buiten de middeleeuwse Langevielepoort, is bij de bevolking kennelijk het verband zoek geraakt tussen de "Schuddebusstraat" en de schutterij van de bus. De volksetymologie loste deze verwarring op door een nieuw verband te leggen met de toen wel bekende herbergnaam. Dat er verwarring om deze naam bestond blijkt wel uit het feit dat op enige 19e eeuwse stadsplattegronden het straatje als Schuddevisch- straat staat aangegeven (zie bv. kaart 7). 8. NAMEN DUIDEND OP DE NATUURLIJKE GESTELDHEID In 1450 (Kest.) horen we van een "Bellic, Belk", in 1525 (Kest.) van een straat genaamd "den bellic", in 1576 (Q) van de "bellinck, Bel- linckstrate". Belk, bellink betekent een door grachten of sloten om geven, ook wel omheinde, afgepaalde weide.109 Dit woord ontstond via versmelting uit be-luiken, be-loken. Als het aksent op de eerste letter greep viel, ontstond mnl. beelc, bulc en wvla. belk, bilk.110 De naam Belk is dan eerst de naam voor een gebied geweest. In 1525 wordt pas de straat "den bellic" genoemd. In 1557 (Stopp. 2198) wordt het huis van Jacques Bataille, staande aan de stadsdijk bij de nieuwe haven, onteigend tot het maken van een nieuwe straat "inden belck". Deze nieuwe straat mogen we echter niet vereenzelvigen met de Nieuwstraat. De Nieuwstraat is op de kaart van Van Deventer afgebeeld en dateert dus van vóór 1550 (zie 2). In 1556 (Kest.) werd van dezelfde Jacques Bataille gekocht: "den grondt ende arve vande nieuwe straete nu onlangs gheconcipieert ende gemaect streckende ende loopende vande nieuwe haven binnen deser steede duer de bellinckstraete naer de corten delft". In 1576 (Q) bezit deze Jacques een speelhof in de Bellinkstraat. 211

Archief | 1979 | | pagina 277