Het lijkt er op dat het vermoeden van Dommisse juist is en dat de Bellinkstraat eerst nog niet doorliep tot de nieuwe haven, maar pas in 1556-1557 is doorgetrokken.111 Dat de straat op de kaart van Van Deventer wel doorloopt tot de nieuwe haven, moet dan als een schoon heidsfoutje van deze kaart gezien worden. De Nieuwstraat wordt pas in 1556 (Kest.) voor het eerst genoemd, maar ze moet zoals we zagen al dateren van vóór 1550. In de bronnen komt men verscheidene malen de woorden poel en put tegen. Naast put bestaat ook het door ontronding ontstane pit. Ont ronding komt vrij algemeen voor in Vlaanderen en Zeeland. Eén keer is er ook nog sprake van een "poel pudt" (zie citaat in 5). In de stadsrekening van 1412-" 13 (Kest.) worden de waterputten ge noemd die door de stad onderhouden worden. Dit zijn: 1. die voorCapenborgh: in 1451 gelegen in de Dilft (Kest.), globaal te lokaliseren. 2. die voor Heynr Poppe: kan ik niet lokaliseren. 3. de Lombardenput: niet met zekerheid te lokaliseren, vermoedelijk bevond deze put zich in de Bachtensteene die later deels Lom baardstraat heet. 4. St. Maartensput: deze put staat volgens Dommisse"2 op de grote markt, wat ook wel voor de hand ligt met de aan St. Maarten gewijde Westmonsterkerk in de direkte nabijheid. Ook op de ko renmarkt, dit is een deel van de grote markt (zie 9), bevond zich in 1482 (Kest.) een waterput. Op de kaart van De Bast staan twee putten op de grote markt afgebeeld, één van hen wordt in 1555 "pijttenburch" genoemd (Kest.). 5. put in de Gortstraat: deze put staat in de bronnen bekend als de "Gorsstratepoel" (1474: BM I 82, 1517: BM I 99), die zich bevond op de huidige Varkensmarkt waar vroeger de beestenmarkt werd gehouden. Op de kaart van De Bast is deze put afgebeeld. 6. put op de Langeviele poel: de "Langheville poel pudt" wordt ook in 1570 (BM III 862) genoemd. Op de kaart van De Bast is op de Langeviele poel, dit is de huidige Pottenmarkt, een put te ont waren. De in 1469 (Kest.) genoemde waterput op de zuivelmarkt is wellicht identiek met deze (zie 9). 7. put bij de Augustijnen, op het hoge hof: deze is globaal te lokali seren en wellicht identiek met de drinkplaats in de Krommeweele. 8. put in de Noordstraat: globaal te lokaliseren. 9. put aan het Noordmonster-kerkhof: dit is hoogstwaarschijnlijk de "Noirdsteenpit" zoals in 1423 (C.d.W. 94) het eerst onder deze naam vermeld, en het laatst als "Noordsteenput" in 1551 (BM I 152). In de oorkonde van 1551 is er sprake van huizen en personen in de Lange Noordstraat en "voorts de Noordsteenput metten 212

Archief | 1979 | | pagina 278