ten stonden dan in geen verhouding tot de reistijden. Een hof moeten we in deze streken zien als een administratief centrum, het centrum van de grondexploitatie. Hier werd bijgehouden wat de horigen aan belas ting moesten opbrengen, en eveneens werden deze belastingen (in natura) hier opgeslagen.120 Ook in Middelburg zullen we aan een dergelijk administratief centrum moeten denken. De grootgrondbezitter die de hof in Middelburg bezat waarnaar de naam Langeviele verwijst, kan de abdij van Middelburg of de graaf geweest zijn. Wat zijn nu de redenen dat we hier aan een afleiding villa-viele mogen denken, waarom markeert deze naam domaniale invloed? Zoals we hierboven zagen was het gewone nederlandse woord voor een villa/curtis "hof'. In Middelburg is voor de daar gelegen hof echter niet het nederlandse woord gebruikt, maar het latijnse. De -v- in viele duidt er op dat het woord ontleend is aan het mlt. Als men villa uit het olt. had ontleend, dan zouden we nu niet viele met een -v- schrijven, maar met een -w-. De -v- duidt dus op middeleeuwse ontlening. In Limburg zien we eveneens een dergelijke ontlening. In 1016 horen we onder meer van de "curtes" in "Uillam", dat wil zeggen de hof in Vijlen.121 Ook hier dus de ontlening villa-Vijlen tijdens de middel eeuwen. Maar wie ontleende? Daarvoor komen twee groepen mensen in aan merking. Een eerste mogelijkheid is dat er franssprekende monniken waren in Middelburg die viele meenamen uit het ofr. Deze mogelijkheid klopt taalkundig gezien, maar is wel erg theoretisch. Meer waarschijn lijk is dat het monniken uit de eigen streek waren, die het woord ontleenden uit het latijn. Zij immers beheersten de taal. Tevens is een kloostergemeenschap vaak grootgrondbezitster. Het naamtype "Langeviele" vinden we trouwens nog veel meer in Nederland, België en Frankrijk. Op de "Villam" in Limburg werd zoeven al gewezen. In Zeeland is, behalve in Middelburg, ook een Langeviele in Yerseke en Ellewoudsdijk. Beide straten liggen in de kom van het dorp. Een betekenis gelijk aan de middelburgse straat naam is mogelijk, maar ook, en veel meer waarschijnlijk, ontlening er aan. In België is er in de 13e eeuw een plaatsje Vile/Viele gelegen in de kasselrij van Kortwijk, en in de 14e eeuw is er een plaatsje Vielbeke.122 In Frankrijk dragen nu nog negen plaatsen de naam "Longeville".124 In de buurt van Metz horen we al in 1128 van een "Longam Villam".124 De ontlening villa-viele die voor Middelburg werd verondersteld, mo gen we dus ook veronderstellen voor België en Frankrijk. De villa van Middelburg maakt zowel qua naam als qua verschijnsel deel uit van een veel groter geheel. Nergens horen we van een Korte Viele. Die was ook waarschijnlijk 216

Archief | 1979 | | pagina 282