nergens aanwezig. Wat dan precies de betekenis is van het 'lang' in Langeviele, is nog onbekend. Misschien duidt het op een langgerekte bouwwijze. Die zou dan dus wel overal ongeveer dezelfde struktuur gehad moeten hebben. Eveneens onduidelijk is waarom dit naamtype zoveel voorkomt in Frankrijk. De viele van Middelburg wordt in 1557 "vuyle" genoemd. Volgens Blok is dit op te vatten als de dialektische vorm van viele, te vergelijken met het ww. blijven, dialektisch bluven. Waar deze villa precies lag, is niet bekend. Een helpende hand biedt wellicht het "hoghe hof', in 1365/66 (CDN 59), 1366 (BM II 190) en 1404 (C.d.W. 51, 99, 105) genoemd. Kesteloo situeert dit hof bij het klooster van de Augustijnen.125 In 1480 (BM I 83) wordt het genoemd bij de Seispoort. Bij de wijkindeling wordt dan namelijk bepaald dat "toter bewairnisse van der tSeyspoirte ende veste, lopende al toter Noirtpoirte toe" verantwoordelijk zijn de mensen die wonen "binnen der wachten, beginnende van der stadt huys ende den houck, dair Jan Martijns zone woent, toter voirscr. poirte mit thooge hoof ende Pen- ninckhouck lanx der veste streckende". Uit de vermelding van 1365/66 blijkt eveneens dat dit hoge hof zich pal achter de stadsmuur moet hebben bevonden. Er wordt dan namelijk gemetseld "an die garite (d.i. een wachttorentje) bachten hoghen houve". Volgens Blok is de benaming "hoghe hof' typisch een naam uit de domaniale sfeer. Wellicht dat we bij dit "hoghe hof' dan aan de "villa" mogen denken. Het "hoghe hof' als komplex van gebouwen kan zich dan bevonden hebben op het terrein dat op de kaart van Van Deventer gelegen is net boven het klooster van de Augustijnen en dat omsloten wordt door drie straten en de stadsgracht (zie kaart 6). In 1366 wordt het "hoghe hof' bestraat over een lengte van 6 roeden, dan is het kennelijk (ook) de benaming voor een straat. Nu werden vroeger alleen belangrijke, doorgaande wegen bestraat. De Krommeweele komt er dan het meest voor in aanmerking om enige tijd "hoghe hof' geheten te hebben. Het Beddewijkstraatje verbindt de Krommeweele en de Langeviele met elkaar. In 1593 (Kest.) heet deze straat de "Beddeweechstraat". Van vóór 1576 hebben we maar één vermelding, in 1366 (BM II 190) wordt er namelijk bestraat "tusschen Bedde ende Weech" over een lengte van 6V2 roede. Dommisse vermoedt dat de Beddewijkstraat opgebouwd is uit twee straatjes, de Bedde en de Weech. Bedde duidt volgens hem op een oude waterloop, in dit geval op een deel van de watergang de Welsinge. De Bedde vormt zo mooi een ontbrekende schakel in de loop van die Welsinge, die hij o.a. laat lopen via de 217

Archief | 1979 | | pagina 283