straatnamen bij nader inzien hun naam niet ontleend te hebben aan een waterloop. We hebben daarvan al de nodige voorbeelden gezien en we zullen er nog meer tegen komen. Ik wil er hier nog één noemen. De Roosterstraat (bij de Geere) kan volgens hem ook op water doelen.127 Ik kwam deze straat pas tegen in de tweede helft van de 17e eeuw. Dan staat er onder andere een huis "den gouden rooster" in, dat wel als naamgever gefungeerd zal hebben.128 Ten derde zijn er ook "waterlopen" die Dommisse niet noemt. Zo vond ik de mededeling dat men in 1444 (Kest.) de stadswatergang in de Gravenstraat ging delven. De meeste van deze "watergangen" zullen wel (open) riolen geweest zijn. In de 19e eeuw wemelde de stad van dergelijke riolen (zie kaart 7). Ook in de Gravenstraat liep er toen een. Meestal zullen deze gegraven zijn, dus kunstmatig. In 1593 (Kest.) bijvoorbeeld wordt een riool gemaakt van de Balans naar de Spuistraat. 9. DE MARKTEN De grote markt van Middelburg ligt buiten de karolingische burg. Hierbij valt op dat ze niet vlak bij de haven ligt, de hele burg scheidt beide toch zo nauw verweven elementen. Op de grote markt stond de Westmonsterkerk, die in 1575 na de inname door de geuzen werd afgebroken. De naam marct/merct komt vanaf 1446 (BM III 185) vrij frequent voor, maar al in 1295 wordt er bij de Westmonsterkerk markt gehouden.129 Volgens Dommisse bevonden zich ten zuiden van de Westmonsterkerk drie markten, waarvan de middelste de markt heette, die in het westen de korenmarkt, en die in het oosten de (oude) vis markt.130 Tussen het nieuwe stadhuis en de Westmonsterkerk liep een zeer smal straatje, in 1502 volgens Kesteloo het straatje achter West monster geheten. Daar was dus geen ruimte genoeg om markt te hou den. De korenmarkt wordt het eerst in 1482 (Kest.) genoemd, in 1538 (C.d.W. 499) is sprake van een huis "de Galeye" aan de korenmarkt. Het kohier van 1576 noemt een huis "de Galeye", dat zich aan de zuidzijde van de markt bevond, ongeveer ter hoogte waar volgens Dommisse de korenmarkt lag. In een oorkonde van 1496 vond Kesteloo de vermelding "achter den Oliefant", en deelt deze in bij de straten. Het lijkt echteralleen maarde aanduiding voor een huis te zijn geweest. In 1562 vond hij namelijk een huis "De Oliefant" dat zich bevond op de Zuidkoornmarkt. Het kohier van 1576 noemt een huis met deze naam, gelegen aan de zuidzijde van de markt, negen huizen verwijderd van het huis "de Galeye". Gelegen dus aan de korenmarkt. Mogen we de korenmarkt en de zuidkoorn- 219

Archief | 1979 | | pagina 285