De Giststraat zal genoemd zijn naar het produkt gist, onmisbaar ingre diënt voor zowel bakker als bierbrouwer. Van de onderverdeling in Lange en Korte Giststraat is tot 1576 nog geen sprake. Waarschijnlijk behoorde de Korte Giststraat vroeger niet tot de Giststraat.147 Bij alle vermeldingen van de straat mist steeds een -t-: 1480 (BM 1 83) "Ghistrate", 1505 (C.d.W. 403) "Gisstraat", 1570 (BM III 862) "Gistrate, Gystrate". Alleen de eerste vermelding, in 1465 (Kest.), heeft een -t-: "tGiststraatken". Door dissimilatie verdwijnt deze -t- vrij gauw. Hetzelfde verschijnsel zien we bij de Gortstraat. In 1351 (BM I 13) het eerst vermeld als "Gortstrate(npoerte)", daarna volgen steeds spel lingen als "Gorstrate(porten)" 1365: BM II 189), "Goirstraete" 1480: BM I 83), tot in 1551 (BM I 152) weer eens "Corte en Lange Gort- stra(e)te" wordt geschreven. Daarna komen Gort- en Gor(s)- beide voor. We moeten dus bij het voorkomen van het woord "goor" hier niet denken aan slik, modder, en ter plaatse dan direkt maar een oude waterloop veronderstellen. Dommisse doet dit, zoals hij toch al sterk de neiging heeft om het hele westelijke deel van de stad terug te voeren tot een complete waterpartij.148 Wat de betekenis van "gort" betreft, lijkt het niet waarschijnlijk dat we hier moeten denken aan "gordel". Meer voorde hand ligt de betekenis van "grutjes, pap" (MNW). In deze straat zal dan een gortmolen gestaan hebben, of er woonde een gortmaker, dit is een gerstpeller, in. In 1365 (BM II 189) wordt de meedemolen aan de Gheere genoemd. In 1435 (OLV Arch. 729) staan er onder andere stoven en een meedemolen aan de Gheere. Op de kaart van Van Deventer is een molen afgebeeld. Het woord "geer" kan duiden op een voorwerp dat in vorm lijkt op het spitsgepunte ijzer van een werpspies. Geër kan dan de benaming zijn van een spits toelopend stuk grond (MNW). Met wat fantasie kunnen we dit stuk grond herkennen in het gebied omsloten door de stads grachten en de straat de Geere. Van de Korte Geere vond ik geen vermeldingen. Veel duidt er op dat de oude naam voor deze straat de vaak in één adem met de Geere genoemde Tiendehof is, die in 1460 (Kest.) voor het eerst genoemd wordt. Ook uit het in 5 genoemde citaat uit 1570 kan men dit konkluderen. In deze oorkonde mist tussen "Thyendehoff tsGravenstrate" kennelijk een komma, in ieder geval behoeven beide straten niet op elkaar uit te komen. Dit blijkt ook uit het volgende. In 1520 (Kest.) staat er een huis in de Langeviele waarachter zich een erf bevindt dat uitkomt in het Tiendehof. In hetzelfde jaar staat er een huis in de Korte Gortstraat, op de hoek van het Tiendehof. De naam Tiendehof herinnert misschien aan de inning van tienden. 225

Archief | 1979 | | pagina 291